Rôzne

Aké sú spôsoby liečby pozitívneho HPV a ASCUS?

Aké sú spôsoby liečby pozitívneho HPV a ASCUS?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

HPV je skratka pre ľudský papilomavírus. To sa týka skupiny viac ako 100 rôznych vírusov. Štúdie centier pre kontrolu a prevenciu chorôb naznačujú, že približne 20 miliónov Američanov je v súčasnosti infikovaných vírusom HPV, pričom tento počet stúpa, keďže vírusu sa ročne diagnostikuje 6,2 milióna ľudí. Odhaduje sa, že až 50 percent všetkých sexuálne aktívnych ľudí bude počas svojho života infikovaných vírusom HPV. Zatiaľ čo väčšina foriem HPV je neškodná, určité typy vírusov môžu spôsobiť ASCUS, čo si vyžaduje liečbu.

ASCUS

ASCUS, skratka pre atypické skvamózne bunky s neznámym významom, sa vzťahuje na výsledok na nátere pap. Pap ster je každoročný test, ktorý by mali mať všetky sexuálne aktívne ženy. Test zahŕňa zoškrabanie buniek krčka maternice, aby sa zistili abnormálne bunkové zmeny, ktoré môžu nakoniec viesť k rakovine krčka maternice. Ak sa zistí prítomnosť ASCUS na papiere, niektorí lekári vykonajú ďalší pap test na šesť mesiacov. Iní lekári budú testovať vysokorizikový kmeň HPV. HPV typu 16, 18, 6 a 11 sa považujú za vysoko rizikové kmene, ktoré môžu nakoniec spôsobiť rakovinu krčka maternice alebo rakovinu vulvy alebo vagíny.

ASCUS a pozitívny HPV

Ak sa zistí ASCUS a vykoná sa test HPV na testovanie vysokorizikového HPV, vyžaduje sa ďalšie testovanie, ak je test HPV pozitívny. S pozitívnym výsledkom HPV a ASCUS lekári spravidla vykonajú kolposkopiu. Kolposkopia umožňuje lekárovi žiariť svetlo v krčku maternice a zväčšiť ho, takže lekár môže krčka maternice podrobnejšie vyšetriť spolu s vulvou a vagínou. Lekár obvykle otvorí vagínu pomocou zrkadla a potom aplikuje ocotový roztok do krčka maternice tampónom. Ocot spôsobí, že abnormálne bunky zmenia farbu na bielu, aby ich lekár mohol vyšetriť.

Liečba HPV

V súčasnosti neexistuje liečba HPV, aj keď je možné, že ženy medzi určitými vekami budú očkované proti HPV, aby sa predišlo infekcii nebezpečným kmeňom vírusu. Po infikovaní vírusom HPV zostane vírus vo vašom tele, pokiaľ vaše telo vírus sám nevylučuje. Vírus je obvykle neškodný a nie je potrebné ho liečiť. Prítomnosť vírusu v spojení s ASCUS však vyžaduje kolposkopiu, pretože v tomto kontexte existuje veľká pravdepodobnosť, že vírus spôsobí bunkové zmeny v krčku maternice, čo by mohlo viesť k rakovine krčka maternice, ak by sa nelieči.

Liečba ASCUS

Vhodnou liečbou ASCUSu je zvyčajne opakovať škvrny od pap do šiestich mesiacov, pretože ASCUS môže byť spôsobený infekciou alebo iným ľahkým podráždením. Pri pozitívnom teste na HPV však nie je vhodné opakovať test, pretože existuje oveľa väčšia pravdepodobnosť, že ASCUS je špecificky spôsobený HPV na rozdiel od nepríbuznej infekcie. Uskutoční sa teda kolposkopia. Liečba potom závisí od výsledkov kolposkopie. Samotný ASCUS sa nespracováva; ak sa však počas kolposkopie objavia abnormálne bunky, môžu sa tieto abnormálne bunky liečiť.

Liečba po kolposkopii

Účelom kolposkopie je zistiť, či ASCUS v skutočnosti znamená, že na krčku maternice je abnromálna oblasť. Ak lekár v priebehu postupu zistí neobvyklú oblasť, zoškrabie bunky z oblasti a vykoná biopsiu. Biopsia určuje, či je abnormálna oblasť prekancerózna, rakovinová alebo benígna. Ak sú abnormálne bunky identifikované ako rakovinové alebo prekancerózne, zvyčajne sa vykonáva cyrochirurgia. To zahŕňa vloženie kovovej sondy do krčka maternice, aby sa zmrazili a usmrtili abnormálne bunky. Všeobecne táto liečba nemá žiadny vplyv na integritu krčka maternice a nemá žiadny vplyv na plodnosť. Ak počas kolposkopie nie sú zistené žiadne abnormálne bunky alebo ak sú bunky benígne, vo všeobecnosti je jedinou liečbou Pap výter zopakovaný v priebehu niekoľkých mesiacov.