Rôzne

Sfarbenie pleti na deťoch

Sfarbenie pleti na deťochWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Sfarbenie kože u detí sa prejavuje niekoľkými formami a má mnoho možných príčin. Sfarbenie zahŕňa škvrny začervenania, materské znamienka alebo neočakávané zmeny pigmentácie kože. Sfarbenie kože môže byť dôsledkom zranenia, infekcie alebo nerovnováhy v látkach regulujúcich pigmentáciu v tele. Aj keď väčšina porúch sfarbenia kože predstavuje skôr kozmetické ako zdravotné problémy, deti s sfarbením kože by mal lekár vyšetriť, aby sa vylúčili potenciálne závažné zdravotné stavy, ako je nedostatok vitamínu.

Príčiny

Zafarbenie pokožky detí je spôsobené niekoľkými faktormi. Niektoré zmeny sfarbenia sú spôsobené ochorením orgánu alebo systému tela; dysfunkcia pečene a obličiek môže viesť k sfarbeniu kože. Ak dieťa užíva antibiotiká na infekciu alebo ochorenie, môže sa ako vedľajší účinok prejaviť zmena farby alebo sčervenanie kože. Sčervenanie často súvisí s lokálnym podráždením, ale sčervenanie u detí môže byť tiež príznakom bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, ktorá sa prejavuje ako vyrážka alebo škvrnité červené škvrny. Zlá modrá cirkulácia alebo znížená účinnosť cirkulácie okysličenej krvi spôsobuje modrú alebo sivú pokožku. Génová mutácia, ktorá spúšťa časti tela, aby prestala produkovať melanín, chemickú látku zodpovednú za pigmentáciu kože, vedie k bielenej pokožke.

Identifikácia

Sfarbenie kože sa vyznačuje rozdielom v pigmentácii kože v konkrétnej časti tela. Niektoré sfarbenia pleti, ako sú móly alebo materské znamienka, sa vyznačujú tmavšou pigmentáciou a špecifickým tvarom a hranicami; veľa detí sa rodí s materskými znamienkami, ktoré sa môžu časom strácať. K ďalším zmenám farby kože dochádza krátko po narodení vo forme vyrážky na tvári, krku alebo hlave. U starších detí signalizácia diferenciácie pigmentácie vo forme veľkých tmavých škvŕn alebo veľkých bieliacich škvŕn signalizuje poruchu sfarbenia kože.

Druhy

U dojčiat sú najčastejšími zmenami farby kože vyrážky alebo sčervenanie. Toxický erytém alebo novorodenecká vyrážka je bežná vyrážka, ktorá sa objaví do piatich dní po narodení až u 50% novorodencov; neškodné červené škvrny posiate malými bielymi hrbolmi sú neškodné a neznečisťujúce. Ekzém je bežné ochorenie vyrážky, ktoré zanecháva šupinaté svrbivé škvrny červenej pokožky na detskej hlave, pažiach alebo nohách. Žltačka je ďalšie bežné ochorenie kože dojčiat, ktoré je spôsobené nedostatočným rozkladom bilirubínu v krvi; stav žltej kože často poukazuje na problém s funkciou pečene.

U starších detí sa môže vyvinúť impetigo, nákazlivá bakteriálna infekcia, ktorá spôsobuje šírenie červených škvŕn a pľuzgierov po infikovanej oblasti. Ak dieťa začne strácať normálnu pigmentáciu pokožky a vykazuje na hrudi, chrbte alebo ramenách jasné biele škvrny, je to pravdepodobne spôsobené génovou mutáciou, ktorá spôsobuje poruchu zvanú vitiligo; vitiligo, ktoré sa vyvíja počas detstva, má tendenciu byť závažnejšie a prenikavejšie ako vývoj v dospelosti. Bieliaca pokožka môže byť tiež príznakom albinizmu, oveľa zriedkavejšieho stavu.

Dôležité informácie

Sfarbenie kože u detí je dôsledkom mnohých príčin a niektoré poruchy môžu byť závažnejšie ako iné. Napríklad žltačka môže byť príznakom vážneho problému s funkciou pečene alebo môže naznačovať jednoduchý nedostatok vitamínu D. Náplasti sčervenania zapríčinené vyrážkami dojčiat sú bežné, ale môžu tiež naznačovať závažnú infekciu, ako je choroba rúk, nôh a úst. Hoci väčšina sfarbení je dočasná alebo čisto kozmetická, lekár je jediný človek, ktorý dokáže správne diagnostikovať a liečiť poruchu sfarbenia kože.

Prevencia / Solution

U väčšiny detí sa počas detstva vyvinie vyrážka alebo zmena farby. Dojčatá sú obzvlášť citlivé na vyrážky v dôsledku ich mladého imunitného systému. Väčšina vyrážok, ako je ekzém, reaguje na jednoduché ošetrenia, ako sú kúpele s riedeným bieliacim roztokom. Bakteriálne infekcie sa liečia antibiotickými masťami alebo perorálnymi liekmi.

Kožné stavy, ktoré sú dôsledkom iných porúch v tele, ako napríklad nesprávna funkcia pečene, sa liečia adresovaním zdroja poruchy. V závažných prípadoch sa na stanovenie funkčných schopností orgánu vykonávajú biopsie pečene.

Dramatickejšie zmeny farby kože spôsobené vitiligom alebo albinizmom sa liečia ťažšie. Vitiligo sa nedá vyliečiť, ale krémy a masti aplikované na postihnuté miesto zabraňujú šíreniu sfarbenia a chránia citlivé škvrny svetlej pokožky. Niektoré krémy nazývané imunomodulačné krémy boli účinné pri navracaní postihnutých plôch na ich normálnu pigmentáciu, ale lekári spochybňujú bezpečnosť krému na veľmi malých deťoch.


Pozri si video: Ihlová mezoterapia - regenerácia a omladenie pleti (August 2022).