Rôzne

Alergie na omietky


Peľ, bodnutie včely a arašidy sú bežné alergény, ktoré spôsobujú výtok z nosa, kongesciu, svrbenie očí a pokožku a pre tých najcitlivejších anafylaktický šok. Náplasť nie je materiálom, ktorý sa najskôr objaví ako alergén, ale v skutočnosti je veľa ľudí alergických na materiály, z ktorých je náplasť zložená, alebo na organizmy, ktoré v nej môžu žiť. Náplasťový test môže určiť, či ste alergický na náplasť, jej komponenty alebo jej obyvateľov.

Príznaky alergie na omietku

Alergia na omietku môže spôsobiť obvyklé alergické príznaky, ktoré podľa Mayo Clinic zahŕňajú ťažkosti s dýchacími cestami, ako sú kongescie alebo svrbenie alebo nádcha. Kontaktná dermatitída alebo ekzém je indikovaný svrbivou, červenou, šúpajúcou alebo odlupujúcou sa kožou. Medzi príznaky v oku patrí svrbenie alebo červené oči (konjunktivitída). Strata vedomia, dýchavičnosť, rýchly alebo slabý pulz, nevoľnosť a vracanie a opuchnuté dýchacie cesty môžu byť príznakmi anafylaxie, ktorá si vyžaduje okamžitý lekársky zásah.

Predchádzajúce podmienky

Ľudia s už existujúcimi ochoreniami, ako je CHOCHP alebo astma, budú pravdepodobne viac postihnutí alergiou na omietku ako ostatní. Iné alergie, ako je alergia na prach, môžu byť vyvolané omietkou.

Prchavé organické zlúčeniny v sadre a sadrokartóne

Sadra a sadrokartón (stavebný výrobok vyrobený zo sadry a papiera) obsahujú prchavé organické zlúčeniny (VOC), ktoré môžu byť toxické, aj keď na ne nie ste alergickí, ale ľudia často trpia alergickými symptómami z VOC, ktoré môžu dráždiť pokožku, oči a dýchací systém. Niektoré bežné VOC sú aldehyd, benzén, xylén, toluén, trichlóretán, chlórbenzény a polychlórované bifenyly. Na zníženie expozície VOCs používajte masku a ochranné okuliare, keď pracujete s omietkou alebo sadrokartónom, a vetrajte priestor otvorením okien a pomocou ventilátora na vyfúknutie vzduchu.

Prachové roztoče a plesne v omietke

Prachové roztoče a plesne môžu žiť v sadre a obe sú veľmi časté alergény. Ak je jedným z týchto príznakov alergických príznakov, možno budete musieť zvážiť výmenu zasiahnutej omietky, či už je to sádrokartón alebo omietka, ktorá bola nanesená na vašu stenu, alebo s väčšou pravdepodobnosťou, ak váš dom nie je dosť starý, na vaše stropy. ,

Sadrová omietka

To je nezvyčajné, ale niektorí ľudia sú alergickí na chemickú látku, benzalkóniumchlorid, v Sádre v Paríži. Táto alergia by mohla odrádzať od sochárov a remeselníkov, ale najpravdepodobnejšie sa objaví, keď máte na zlomenú kosť nanesenú sadru. Riešením je použitie iného materiálu na odlievanie.

Ďalší význam „sadry“

Slovo „omietka“ môže tiež znamenať pomôcku ako prikrytie rany. Ľudia sú často alergickí na lepidlo, kalafúru alebo živicu, ktoré sa používajú v tomto druhu omietky. Alergia sa pravdepodobne prejaví ako kontaktná dermatitída alebo ekzém.

Pozri si video: Benátska omietka (Septembra 2020).