Rôzne

Ako nosiť topánky po operácii Bunion


Bunion je deformácia palca na nohe, ktorá je spôsobená hlavne tým, že sú na sebe príliš tesné alebo zle priliehajúce topánky. Hoci sú hľuzy extrémne bolestivé, môžete problém niekedy vyriešiť zmenou spôsobu, akým si vyberiete svoje topánky. Ak nedokážete problém napraviť sami a nedokážete tolerovať bolesť, ortopedický chirurg môže vykonať ambulantnú operáciu na obale. Po operácii je dôležité, aby ste nosili správne topánky, aby ste urýchlili proces hojenia a zabránili návratu hľuzy.

Vyhnite sa noseniu akejkoľvek obuvi, kým neodstránite obväzu alebo chirurgickú obuv. Pravdepodobne budete nosiť obväzovú alebo chirurgickú topánku dva až tri týždne po operácii bunionu. Váš lekár vám presne povie, ako dlho.

Keď znova začnete nosiť topánky, mali by mať širokú špicu (časť topánky, ktorá zakrýva prsty na nohách). Topánky s úzkym boxom na nohách môžu spôsobiť stlačenie a podráždenie prsta na nohe, na ktorom sa pracuje.

Vyberte si topánku so zvrškom z mäkkej kože, ktorá sa má nosiť, až kým nebude špička úplne zahojená. Môže to byť atletická obuv alebo topánka Oxfordského typu.

Vyhnite sa noseniu sandálov a iných typov topánok s tenkou podrážkou. Vyberte topánku s podošvou vyrobenou zo silného podporného materiálu, napríklad z gumy, aby ste predišli lomu kosti. Podporná podrážka môže tiež pomôcť pri znižovaní opuchov.

Vyhnite sa noseniu vysokých podpätkov a iných módnych typov obuvi, kým sa úplne nezotavíte z operácie. Tieto typy obuvi môžu na vašu nohu spôsobiť ďalšie namáhanie, čo môže viesť k zvýšenému opuchu a stuhnutosti.

Po zahojení noste obuv, ktorá je správne pripevnená k nohám. Pomôže to zabrániť tomu, aby sa vrátil zajačik. Jedna z vašich nôh môže byť väčšia ako druhá, takže obe nohy musia byť zmerané. Ak majú vaše nohy dve rôzne veľkosti, budete si musieť kúpiť dva páry obuvi.