Rôzne

Ako zabrániť rastu baktérií


Baktérie nájdete všade, od kuchynských pultov po kúpeľne a na verejných miestach, ako sú nákupné strediská a ihriská. Baktérie sa môžu rýchlo a rýchlo deliť, čo môže byť nebezpečné, ak baktérie spôsobujú choroby. Udržiavanie povrchov bez baktérií je niekedy ťažké, ale existuje niekoľko vecí, ktoré môžete zabrániť tomu, aby baktérie, s ktorými sa stretnete, boli choré.

Udržujte veci v suchu. Baktérie potrebujú vlhkosť, aby sa darilo, a väčšina baktérií sa rýchlo rozmnoží vo vlhkých alebo vlhkých podmienkach. V úplne suchom prostredí môžu niektoré druhy baktérií vytvárať spóry, ktoré sú odolné voči vysušeniu. Všeobecným pravidlom však je, že udržiavanie suchých vecí, odevov a kobercov v suchu zabráni množeniu baktérií.

Použite na ruky dezinfekčný prostriedok. Ručné dezinfekčné prostriedky, ktoré obsahujú viac ako 60 percent alkoholu, usmrtia väčšinu baktérií pri kontakte. Pravidelné používanie dezinfekčných prostriedkov zabíja baktérie na vašich rukách, s ktorými sa môžete stretnúť na verejných miestach, kde máte malú kontrolu nad čistotou povrchov.

Potraviny dôkladne zohrejte a riadne uskladnite. Aby ste zabránili množeniu baktérií v potravinách, pred konzumáciou sa uistite, že je dostatočne zahrievaný - aspoň na 140 ° F. Niektoré mäso však vyžaduje vyššie teploty, aby účinne zabilo baktérie. Napríklad kurča by sa malo pred konzumáciou zahriať na 180 ° F, aby sa zabezpečilo usmrtenie baktérií, ako je salmonella. Ak sa teplé jedlo ochladí, chladte ho, aby ste obmedzili rast baktérií.

Povrchy dôkladne očistite. Na adekvátne čistenie povrchov je často potrebné mydlo a horúca voda. Je dôležité vyčistiť všetky povrchy v kuchyni, ktoré prichádzajú do styku s tepelne neupraveným mäsom. Dosky, doštičky a riad by ste mali okamžite umyť horúcou, mydlovou vodou alebo inak utrieť dezinfekčnými utierkami, aby ste zabránili kontaminácii iných povrchov (ako sú kľučky dverí). Umývanie predmetov, ako sú aplikátory na líčenie očí, môže zabrániť rastu baktérií, ktoré by mohli infikovať vaše oči.

Používajte antibiotiká. Antibiotiká sa môžu užívať perorálne, aby sa zabránilo rastu baktérií spôsobujúcich ochorenie v tele. (Môžu tiež zabíjať prospešné baktérie v tráviacom systéme, ktoré môžu viesť k hnačke.) Lokálne antibiotiká sa často nachádzajú v masti, ktorá sa aplikuje na kusy a odreniny, a zabraňujú rastu baktérií - a teda infekcii v rane.

Tip

  • Nepotrebujete nevyhnutne antibakteriálne mydlo. Mechanické pôsobenie vašich rúk by malo stačiť na ich dostatočné čistenie. Zistilo sa, že zložka použitá na výrobu antibakteriálnych mydiel je pre životné prostredie zlá.