Rôzne

Čo zabíja chiggerovské sústo?


Chiggers - niekedy nazývaný aj chigger uhryznutím - iba uštipnú a živia ľudí počas larvového štádia ich vývoja. Plne zrelé chiggers konzumujú rastliny. Chiggers sú roztoče, ktoré sa veľmi podobajú kliešťom. Zvyčajne obývajú lesy, trávnaté polia a pôdu okolo jazier a riek a na život potrebujú veľké množstvo vlhkosti.

Chigger Bites

Keď prejdete vegetáciou, v ktorej sa nachádzajú chiggery, tieto mimoriadne malé roztoče sa môžu dostať na nohavičné manžety, rukávy alebo golier. Roztoče potom hľadajú kožu. Na rozdiel od mýtu chiggeri neriskujú do pokožky ani nepijú krv. Sú však uhryznutí. Pretože chiggerova ústa je jemná, zvyčajne sa uhryzne do kožných depresií, ako sú vlasové folikuly alebo kožné póry alebo kde je koža tenká, ako sú napríklad oblasti slabín, za kolená a v podpazuší. Keď uhryznutie uhryzne, vloží do pokožky enzým, ktorý spôsobuje, že kožné tkanivo skvapalní. Okolitá pokožka stvrdne a vytvára kŕmnu trubicu pre roztoče, ktorá sa nazýva stylostome. To umožňuje roztoči nasávať skvapalnené tkanivo.

Príznaky uhryznutia

Príznaky uhryznutého uhryznutia sa zvyčajne objavia do jednej až troch hodín po vstreknutí enzýmu do pokožky. Stylostóm spôsobuje svrbenie po dobu niekoľkých dní, z ktorých najhoršia je zaznamenaná v priebehu prvého až dvoch dní po uhryznutí. Skusová oblasť sa sfarbí na červeno a môže zostať rovná alebo zdvihnutá. Uhryzliny chiggeru sa občas podobajú pustulám alebo pľuzgierom. Úplné uzdravenie môže trvať až dva týždne po uhryznutí chiggerov.

Liečba uhryznutím uhryznutím

Ak trpíte uhryznutím uhryznutím, lokálne naneste krémy z kalamínu a kortikosteroidy na zmiernenie svrbenia. Môžete tiež užívať perorálne antihistaminiká, napríklad difenhydramín. Držte sa ďalej od domácich prostriedkov na uhryznutie uhryznutím, ktoré zahŕňa nanášanie laku na nechty, alkoholu alebo bielidla na pokožku. Tieto procedúry sa spoliehajú na falošný predpoklad, že chiggers vrhne do vašej pokožky a nezmierni vaše nepohodlie. Zabráňte uhryznutiu tým, že budete mať vonku dlhé nohavice, košele s dlhým rukávom a topánky. Repelenty proti komárom tiež odvrátili korigéry.

Zabite Chiggersovcov

Veľa chiggerov na vás nikdy nedokončí hostinu, pretože ich počas kŕmenia poškriabate alebo vydrhnete. Odpojenie, keď jedia, im bráni, aby sa mohli znovu uhryznúť. Pretože nemôžu nakŕmiť, budú hladovať. Ak vás chiggers ešte nezhryzol, zabite ich praním infikovaného oblečenia v horúcej vode a horúcim mydlovým kúpeľom. Na odstránenie chiggerov vonku udržiavajte dvor udržiavaný v dobrom stave vyčistením kefy a udržiavaním strihu trávy. Na dočasnú úľavu, na dvore, na konci apríla alebo začiatkom mája nastriekajte insekticíd, ktorý obsahuje bifenthrín, karbaryl, cyhalotrín alebo permethrín. Insekticídy však neposkytujú dlhodobé riešenie.