Rôzne

Čo spôsobuje nevoľnosť a bolesť brucha po jedle?


Mierna a zriedkavá nevoľnosť a bolesť brucha po jedle je zvyčajne spôsobená alergiami na jedlo alebo otravou jedlom. Opakujúce sa nauzea a bolesti brucha po jedle sú však zvyčajne príznakom alebo príznakom lekárskeho ochorenia, ako je syndróm dráždivého čreva alebo Crohnova choroba. Liečba nevoľnosti a bolesti brucha zahŕňa lieky, zmenu stravovania a v niektorých prípadoch chirurgický zákrok.

Bolesť brucha

Termín bolesť brucha sa používa na opis akýchkoľvek nepohodlia v bruchu, pričom časť tela začína na hrudi a siaha až po slabiny. Nasledujúce orgány tvoria brucho: pažerák, žalúdok, črevá, pečeň, žlčník, pankreas, obličky, slezina a slepý steh. Bolesť brucha môže byť spôsobená týmito orgánmi alebo mozgom, ako je to v prípade choroby z pohybu. Bolesť brucha môže byť krátkodobá alebo dlhodobá s rôznym stupňom závažnosti. Podľa MedlinePlus Medical encyclopedia patria medzi časté príčiny bolesti brucha nadmerný plyn spôsobený trávením, otrava jedlom, alergia na potraviny a zdravotné stavy postihujúce orgány brucha, ako je napríklad apendicitída.

Nevoľnosť

Termín nevoľnosť sa používa na označenie nepohodlia v žalúdku spojené s nutkaním zvracať. Nevoľnosť samotná nie je chorobou, ale príznakom inej choroby. Bežné príčiny nevoľnosti zahŕňajú alergiu na potraviny, otravu jedlom, nevoľnosť z pohybu, alkoholizmus alebo lekárske choroby postihujúce zažívací systém, ako je GERD. Navyše, nauzea môže sprevádzať aj tehotenstvo alebo byť vedľajším účinkom liekov.

Príčiny

Pocity nevoľnosti a bolesti brucha po jedle sú najčastejšie spôsobené alergiami na jedlo, ako je neznášanlivosť laktózy alebo otrava jedlom. Otrava potravinami sa vyskytuje v dôsledku konzumácie potravín kontaminovaných baktériami, ako je E. coli.

Nauzea a bolesť brucha môžu byť tiež príznakom alebo symptómom závažnejšieho zdravotného stavu, ako je alkoholizmus, žalúdočná chrípka, syndróm dráždivého čreva, Crohnova choroba, peptické vredy, závraty a zápal (t.j. apendicitída a kolitída).

Liečba

Mierne a izolované prípady nevoľnosti a bolesti brucha sa môžu liečiť antacidami a voľne predajnými liekmi v spojení s tekutinami a odpočinkom. Vyhýbanie sa mastnému jedlu, spracovaným potravinám, kyslým potravinám, kofeinovým nápojom a alkoholu môže pomôcť predchádzať nevoľnosti a bolesti brucha. Liečba opätovného výskytu a predĺženej nevoľnosti a bolesti brucha sa zvyčajne uskutočňuje pomocou liekov na predpis, diéty a v niektorých prípadoch chirurgického zákroku.

Odborné informácie

Väčšina prípadov nevoľnosti a bolesti brucha nezaručuje pohotovostnú starostlivosť. Jedinci, u ktorých sa vyskytnú príznaky krvavých čriev, krvavá hnačka alebo neznášateľná bolesť, by však mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Opakujúce sa alebo pretrvávajúce nevoľnosti a bolesti brucha by sa mali prediskutovať aj s lekárom.