Rôzne

Príčiny hihňavých záchvatov


Giggle záchvaty sú zvyčajne neškodné výbuchy smiechu, častejšie u detí ako dospelí. Ale niekedy sa chichotanie stáva ohromujúcou, spoločensky trápnou a nekontrolovateľnou. Takéto epizódy môžu byť neproduktívne, trápne a naznačujú iné problémy, napríklad úzkosť. Prvým krokom pri určovaní nekontrolovateľných záchvatov chichotania by malo byť navštívenie vášho lekára - môže vám byť schopný povedať základnú príčinu.

Humor

Prvou a najzreteľnejšou príčinou chichotania sa je humor. Niekto robí alebo povie niečo veselé a prirodzenou ľudskou reakciou je smiať sa. Giggling záchvaty sa vyskytujú častejšie v prítomnosti iných, ako keby ste sami.

úzkosť

Chronické úzkostné poruchy môžu tiež spôsobiť chichotavé záchvaty. Sú na rozdiel od záchvatov, ktoré sa vyskytujú, pretože niečo je zábavné - jedná sa o nevedomý pokus osoby nájsť úľavu od trápenia alebo obav. Pretože smiech je stav, ktorý znižuje napätie, mozog nadmerne kompenzuje úzkostný stav tým, že spôsobuje nadmerný smiech.

Neurologické poruchy

Neurologické poruchy, ako je Tourettov syndróm, môžu tiež spôsobiť chichotavé záchvaty. Najmä Tourette spôsobuje obetiam nervové návyky alebo kliešte, ktoré sa objavujú počas úzkosti. Na vylúčenie tejto možnosti môže byť potrebné vyšetrenie CAT. Liečba Tourette môže zahŕňať rôzne typy liekov, rovnako ako kognitívno-behaviorálna terapia.

Prijatie

Hihňajúce záchvaty môžu byť spôsobom, ako získať spoločenskú akceptáciu, najmä ak sa všetci ostatní fit alebo smejú. Niekedy ich možno použiť na rozptýlenie hnevu protivníka alebo niekoho, koho obeť - chichotání - ohrozuje. Môže to prameniť z mylnej predstavy, že smejúci sa ľudia sú priateľskí alebo menej hroziví ako tí, ktorí kričia alebo majú prísny spôsob rozprávania.

Pozor

Giggling záchvaty môžu byť opatrením zameraným na pozornosť, ktoré často zamestnávajú deti, ale niekedy aj dospelí, ktorí majú pocit, že sú emocionálne zanedbávaní. Fit sa často začína niečím, čo „obeť“ považovala za skutočne zábavnú, ale pokračuje oveľa dlhšie, ako si vyžaduje bežný smiech. Opakované pokusy prinútiť človeka, aby prestal smiať, sa stretávajú s priamym odmietnutím - alebo ešte väčším smiechom.

Dôležité informácie

Ak lekár nemôže nájsť zdravotný dôvod na chichotanie dieťaťa alebo dospelého, môže byť potrebné psychologické vyšetrenie. V prípadoch, keď je prítomná úzkosť, môžu problémy s rozprávaním viesť k menšiemu výskytu chichotavých záchvatov, pretože napätie v obete je zmiernené verbálnym vyjadrením pocitov; nie chichotaním.