Rôzne

Baktérie nájdené v toaletných miskách


Toalety obsahujú veľké množstvo zárodkov, najmä toaliet vo verejných zariadeniach. Je zaujímavé, že podlaha kúpeľne v skutočnosti obsahuje viac zárodkov ako toaletná misa, ako sa vysvetľuje v správe spoločnosti ABC News z roku 2005. Testy na arizonskej univerzite odhalili, že 62 percent podlah v kúpeľni bolo kontaminovaných potenciálne nebezpečnými baktériami v porovnaní s 19 percentami toaletných misiek. Toaletné misky však môžu obsahovať niektoré nepríjemné baktérie a správne umývanie rúk je najlepším spôsobom, ako zabrániť infekcii.

Šigelóza

Shigelóza je gramnegatívna baktéria, ktorá sa nachádza v záchodových miskách. Baktérie môžu spôsobiť celý rad symptómov, vrátane ťažkej hnačky a úplavice. Baktérie spôsobujú zápal čriev a zvyčajne sa prenášajú v stolici. Podľa spoločnosti Merck online je jedným z bežných spôsobov šírenia baktérií shigelózy to, že pracovníci v potravinárskom priemysle si po použití toalety neumývajú ruky.

Staphylococcus

Baktérie Staphylococcus môžu byť ťažko usmrtiteľné, najmä kmeň rezistentný na meticilín známy ako MRSA. Podľa agentúry San Diego County Health and Human Services Agency sa MRSA šíri kontaktom medzi ľuďmi a často sa skrýva v toaletných miskách. Ak je podozrenie na MRSA v domácnosti alebo komunite, záchodová misa a sedadlo by sa mali dezinfikovať raz denne pomocou silného čistiaceho roztoku.

Salmonella

Salmonella sa často vyskytuje v toaletných miskách. Tieto škodlivé baktérie môžu u postihnutých osôb spôsobiť vážne zvracanie a hnačky. Štúdia vedcov z britskej Aston University School of Health and Life Sciences (2000) skúmala podmienky domácnosti šiestich rodín, ktoré nedávno trpeli prepuknutím salmonely. V štyroch zo šiestich domácností boli baktérie salmonely nájdené v záchodovej miske, konkrétne pod vodnou hladinou.

Serratia marcescens

Našťastie nie všetky baktérie v záchodovej miske spôsobujú ochorenie. Serratia marcescens, veľmi časté baktérie v záchodových miskách a vo všeobecnosti prostredie, môže spôsobiť, že vo vnútri záchodovej misy sa vytvorí ružová alebo sivá podšívka, ktorá môže spôsobiť poplach. Hoci baktérie môžu byť škodlivé pre malý pomer ľudí a spôsobiť ochorenie, ako sú infekcie močových ciest a zápal pľúc, vo všeobecnosti sú neškodné a odstrániteľné pomocou bielidla obsahujúceho chlór.