Info

5 Čo robiť, aby ste si precvičili mozog

5 Čo robiť, aby ste si precvičili mozog


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Cvičenie nie je dobré iba pre vaše telo, ale aj pre mozog. Rovnako ako vaše telo vyžaduje cvičenie, aby zostalo v dobrej kondícii a aby sa udržiavalo zdravé zdravie, aj váš mozog si vyžaduje cvičenie, aby sa udržiaval fit. Podľa Franklinovho inštitútu môže mať váš mozog stimulovaný a aktívny pohyb a fyzickú námahu.

Fyzické cvičenie

Pravidelná fyzická aktivita je dôležitou súčasťou každého zdravého životného štýlu. Možno ste si však neuvedomili, že fyzická aktivita prináša aj množstvo kognitívnych výhod. Podľa štúdie uverejnenej v októbri 2011 časopisu „Fyziológia a správanie“ pomáha chronické a akútne cvičenie kognitívne fungovanie a zlepšuje pamäť tým, že zvyšuje prietok BDNF, mozgového neurotrofického faktora, proteínu, ktorý pôsobí na neuróny vaše centrálne a periférne nervové systémy.

Úlohy opačné ako ruka

Použitie vašej nedominantnej ruky na vykonávanie rôznych úloh je výhodným spôsobom cvičenia mozgu. Podľa štúdie uverejnenej v júni 1999 v časopise "Brain Research", písanie vašou nedominantnou rukou stimuluje somatosenzorickú kôru, časť vášho mozgu zodpovednú za somatický pocit, reagujúcu na vizuálne podnety a plánovanie pohybu. Medzi ďalšie úlohy, ktoré môžu mať rovnaký účinok, patrí prepínanie rúk, ktoré bežne používate na ovládanie počítačovej myši, alebo čistenie zubov nedominantnou rukou.

Vizualizácia

Aktívne vizualizácie - známe tiež ako mentálne snímky - môžu stimulovať mozog a zvýšiť kreativitu. Podľa psychológa Shelleyho Carsona vo svojej knihe „Váš kreatívny mozog“ mentálne snímky aktivujú percepčné časti vášho mozgu, ktoré sa zvyčajne podieľajú na spracovaní zraku, zvuku, čuchu, chuti a dotyku. Môžete použiť sprievodný vizualizačný zvukový program alebo jednoducho relaxovať, zavrieť oči a predstaviť si seba v pokojnom, pokojnom prostredí a čo najživšie si predstaviť všetky zmyslové podnety, s ktorými sa stretnete.

Hlavolamy a mentálne hádanky

Robenie hlavolamov a hádaniek a zapojenie sa do mentálne stimulujúcich hier môže pomôcť cvičiť váš mozog a zabrániť kognitívnemu poklesu. Štúdia uverejnená v marci až apríli 2001 v časopise "American Journal of Alzheimerova choroba a iné demencie" zistila, že jednoduchá kognitívna aktivita, ako je bingo, pomohla zlepšiť krátkodobú pamäť, koncentráciu, získavanie slov a rozpoznávanie slov u starších účastníkov štúdie dospelých. s Alzheimerovou chorobou. Hádanky s krížovkami, vyhľadávanie slov a sudoku sú ďalšie príklady hier, ktoré vám môžu pomôcť precvičiť váš mozog a zlepšiť kognitívne funkcie.

Naučte sa niečo nové

Učenie sa novej činnosti alebo zručnosti môže podľa Drsovej pomôcť udržať a zlepšiť fungovanie menej často používaných oblastí mozgu a stimulovať rast mozgu. William Rodman Shankle a Daniel Amen v knihe „Prevencia Alzheimerovej choroby“. Naučte sa nový jazyk, šport alebo hobby alebo sa zúčastnite hodiny. Pravidelná stimulácia mozgu novou aktivitou vám pomôže udržať duševnú kondíciu a obnoviť kognitívnu vitalitu.