Rôzne

Čo je kostná ostroha?


Kostné ostrohy sú výrastky, ktoré sa vyskytujú v dôsledku starnutia. Tieto výrastky sa z lekárskeho hľadiska nazývajú osteofyty. Kým ostruhy nie sú nebezpečné, môžu to byť bolestivé výrastky, ktoré tlačia na nervy. Bežné miesto pre rast týchto osteofytov je v stavcoch. Stavce sú ochranné kosti miechy. Keď v tejto oblasti rastú ostrohy kostí, postihnú sa nervy a pacientom spôsobia bolesť chrbta.

Príznaky

Pretože ostrohy kostí väčšinou ovplyvňujú stavce, väčšina pacientov pociťuje bolesť chrbta alebo krku. Bolesť je spôsobená rastom a tlakom na nervy, takže sa s rastom ostrohy kostí môže bolesť postupne zhoršovať. Pri tlaku na nervy, ktoré kontrolujú svaly, môže dôjsť k zášklbom a kŕčom. U niektorých pacientov sa môže vyskytnúť svalová slabosť. Bolesť môže vyžarovať aj do iných oblastí tela v závislosti od miesta tlaku

Rizikové faktory

Kostné ostrohy sú dôsledkom starnutia, takže u pacientov s vekom je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyvinú. Podmienka začína opotrebovaním väzov, ktoré spájajú stavce dohromady. Keď sa tieto väzy uvoľnia, telo sa snaží kompenzovať rastom väčšieho množstva väzivového tkaniva. Dôsledkom tejto kompenzácie je vývoj kostných ostrohov. Po zranení môžu rásť aj kosti. Dedičnosť môže byť navyše faktorom.

Diagnóza

Pacienti zvyčajne nepoznajú prírastky, kým nenastane bolesť. Pacient začína u lekára, kde začína diagnóza. Lekár vykoná fyzické vyšetrenie, aby vylúčil akékoľvek základné stavy alebo choroby. Lekár testuje funkčnosť nervov vykonaním elektrovodivého testu. X-ray kostí sa urobí, aby sa pozoroval obraz štruktúry stavcov. Lekári môžu tiež vykonať CT alebo MRI.

Liečba

Väčšina ošetrení kostných ostrohov je cez chirurgický zákrok na odstránenie prebytočnej kosti, ktorá sa vytvorila. K dispozícii sú tiež liečivá na zmiernenie bolesti. Kortizón v oblasti, kde sa tvorili ostrohy, je populárnou metódou na zníženie opuchov a zápalov. Iné lieky sú tiež užitočné pri zápaloch. Fyzikálna terapia je tiež predpísaná, spolu s odpočinkom a relaxáciou, aby sa obmedzil tlak na nervy.

Chirurgia

Mnoho pacientov musí podstúpiť operáciu, aby sa odstránili ostruhy. Operácia kostnej ostrohy sa odporúča u pacientov, ktorí majú chronickú bolesť alebo ktorí kvôli stavu nemôžu fungovať. Operácia kostnej ostrohy sa vykonáva dvoma spôsobmi. Prvou metódou je otvorený chirurgický zákrok, z ktorého sa pacient zotavuje dlhšie. Chirurg otvorí oblasť okolo kĺbu a vyreže ostrohu. Druhá metóda sa vykonáva vytvorením malých rezov a vložením nástrojov potrebných na odstránenie. Tento typ artroskopickej chirurgie vyžaduje kratšiu dobu zotavenia.