Rôzne

Rozdiel medzi vnútornou a strednou ušnou infekciou


Vnútorné a stredné ucho sa môžu nakaziť. Vnútorné ucho je miesto, kde nervy prechádzajú do mozgu a regulujú rovnováhu. Stredné ucho je časť ucha priamo za ušným bubienkom, kde eustachovská trubica prechádza od stredného ucha k krku.

Infekcia vnútorných uší

Pri infekcii vnútorného ucha je nerv všeobecne ovplyvnený a zapáli sa. Nerv, vestibulocochlear nerv, vedie z vnútorného ucha do mozgu. Infekcia je zvyčajne spôsobená vírusom, ktorý napadol telo, a keď je nerv zapálený, spôsobuje závraty alebo závraty a niekedy aj problémy so sluchom.

Infekcia stredného ucha

Eustachovská trubica je skutočná časť, ktorá je infikovaná. Baktérie a sliznice z nosa, či už studenou alebo postnatálnou kvapkaním, sa môžu usadiť a usadiť sa v Eustachovej trubici. Je to perfektné prostredie pre rast a množenie baktérií. U detí sa často vyskytujú infekcie stredného ucha, pretože eustachovské trubice sú menšie.

Komplikácie

Pri infekciách uší sa môžu vyskytnúť mierne až závažné komplikácie. Pri infekcii vnútorného ucha môže dôjsť k trvalému poškodeniu, ktoré môže spôsobiť stratu sluchu alebo poškodenie nervov a spôsobiť určitý stupeň straty rovnováhy. Pri infekcii stredného ucha zahŕňajú komplikácie spôsobené opakujúcimi sa infekciami stratu sluchu, ktorá môže ovplyvniť učenie dieťaťa. V extrémnych prípadoch môže chronická infekcia spôsobiť prasknutý ušný bubon alebo v najhoršom prípade mozgový absces.

Príznaky

Príznakmi infekcií stredného ucha sú bolesť alebo strach, horúčka a niekedy aj výboj žltej hnisu, ak ušnice praskla. Lekár bude používať otoskop na kontrolu začervenaného ušného bubienka a tekutiny. Príznaky infekcie vnútorného ucha sú mierne až extrémne závraty.

Liečba

Väčšina infekcií stredného ucha sa bude liečiť sama o sebe bez liečby, ale v chronických prípadoch sa predpisujú antibiotiká. V najhorších prípadoch sa do ušného bubienka môže vložiť hadička, ktorá umožňuje tekutine odtiecť a zmierniť tlak a bolesť. Pri infekciách vnútorných uší sa môžu použiť antibiotiká, ak sa jedná o baktérie. Ak však infekciu spôsobil vírus, je ťažšie liečiť. Vo vírusových prípadoch lekári spravidla predpisujú lieky na zmiernenie nevoľnosti a na zmiernenie závratov. Príležitostne sa môžu použiť steroidy alebo antivírusové lieky.