Rôzne

Čo je systémová kolitída?


Systémová kolitída je zápal hrubého čreva s ďalšími príznakmi mimo hrubého čreva, ktoré postihujú iné oblasti tela. Ľudia s kolitídou alebo častejšie nazývanou ulcerózna kolitída majú často stavy mimo hrubého čreva. To sa líši u každého jednotlivca.

Postihnuté oblasti mimo hrubého čreva

Oblasti mimo hrubého čreva, ktoré môžu byť ovplyvnené, sú ústa, oči, kĺby, pokožka, prsty, žlčové cesty, nohy a pľúca.

Príznaky postihnutých oblastí

Niektorí pacienti so systémovou kolitídou môžu mať jednu alebo viac z týchto komplikácií: vredy v ústach, zápal dúhovky, bolesť / zápal kĺbov, kožné lézie, deformácie prstov, zápaly žlčových ciest, hlboká žilová trombóza, pľúcna embólia a autoimunitná hemolytická anémia. ,

Možná príčina systémovej kolitídy

Imunitný systém, ktorý abnormálne reaguje na baktérie v zažívacom trakte, sa považuje za príčinu ulceratívnej kolitídy. Komplikácie mimo hrubého čreva môžu byť spôsobené zápalom, ktorý je vyvolaný imunitným systémom.

Lekári, ktorí liečia systémovú kolitídu

Gastroenterológ lieči symptómy kolitídy, ale pacient so symptómami mimo hrubého čreva by musel navštíviť viac ako jedného lekára na ošetrenie ostatných postihnutých oblastí. Napríklad reumatológ lieči príznaky artritídy.

Liečivá pre systémovú kolitídu

Aminosalicyláty a kortikosteroidy pomáhajú znižovať zápal. Imunomodulátory pomáhajú zápalom ovplyvňovať imunitný systém a používajú sa iba vtedy, keď pacienti nereagujú na prvé dve liečby. Keď sa kolitída lieči, systémové komplikácie mimo hrubého čreva často vymiznú.