Rôzne

Ako zistiť, či máte infekciu dutín


Bolesť hlavy, upchatý nos, bolesť hrdla a pretrvávajúci kašeľ - to všetko sú príznaky, ktoré možno pripísať bežnému prechladnutiu alebo chrípke. Ak však príznaky pretrvávajú dlhšie ako týždeň alebo dva, je možné, že máte infekciu dutín. Podľa Národného inštitútu pre alergické a infekčné choroby je približne 37 miliónom Američanov diagnostikovaných sínusová infekcia každý rok. Aj keď sa vyžaduje lekárska starostlivosť, aby sa zistilo, či trpíte sínusovou infekciou alebo nie, existuje niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste sa sami presvedčili.

Udržujte kalendár a označujte ho každý deň, keď ste boli chorí. Keďže bežné prechladnutie môže trvať jeden až dva týždne, môžete určiť, či vaše ochorenie trvalo dlhšie, ako je obvyklé pri prechladnutí alebo chrípke. Pri návšteve jej budete tiež môcť poskytnúť presný časový rámec svojej choroby svojmu lekárovi. Ak ste chorí dlhšie ako týždeň alebo dva, je čas preskúmať príznaky, ktoré sa u vás vyskytujú.

Identifikujte príznaky sínusovej infekcie. Najčastejšie príznaky sú bolesť tváre, bolesť zubov, bolesť hrdla, pretrvávajúci kašeľ, ktorý sa môže zhoršovať v noci a horúčka. Svoju teplotu sledujte pravidelne pomocou teplomeru a poznačte si všetky teploty horúčky (nad 98,6 ° F). Pomocou poznámkového bloku dokumentujte svoje teploty, keď ich užijete, a tiež si uschovajte zoznam príznakov, ktoré sa u vás vyskytnú.

Skontrolujte farbu. Pri sínusovej infekcii sa hlien zvyčajne zbledne, od svetlo až po tmavo zelenú farbu. Keď vyfúknete nos alebo vykašlete hlien, uistite sa, že sa pozriete do tkaniva tváre, aby ste zistili, či nedošlo k zmene farby. Sfarbený hlien je silným príznakom infekcie. Váš lekár sa bude viac ako pravdepodobne pýtať, či ste si všimli nejaké sfarbenie hlienu, čo vám pomôže pripraviť sa na Vašu návštevu.

Vyskúšajte svoju tvár v zrkadle, či neobsahuje príznaky opuchu alebo opuchy kože. Počas infekcie dutín môže dôjsť k opuchu viečok alebo tkanív obklopujúcich vaše oči. Opuch môže naznačovať, že je prítomná infekcia, a ak sa zistí v blízkosti očí, je to indikátor ukazovateľa sínusovej infekcie.

Navštívte svojho lekára. Prineste si kalendár a poznámkový blok, aby ste lekárovi pomohli správne diagnostikovať. Pamätajte, že infekcie dutín zriedka zmiznú, ak sa nelieči. Antibiotiká, ako je amoxicilín alebo azitromycín, sa zvyčajne predpisujú na pomoc imunitnému systému v boji proti infekcii. Váš lekár vyšetrí vaše oči, nos, uši a krk a môže vám nariadiť, aby sa röntgenové vyšetrenie hlavy pozrelo do vašich dutín. Vyzbrojený týmito lekárskymi technikami a cennými informáciami, ktoré ste poskytli, vám lekár poskytne posledné slovo o tom, či trpíte sínusovou infekciou.

Tip

  • Použite nosový dekongestant, ako je pseudoefedrín (Sudafed), ktorý vám pomôže vyčistiť preťaženie vašich dutín.

    Vezmite expektoranciu na uvoľňovanie hlienu, ako je guaifenisen (Mucinex), aby ste zabránili zálohovaniu hlienu.

    Doprajte si veľa odpočinku a nezabudnite neustále piť čisté tekutiny, ako je voda a ovocná šťava.

Tip

  • Sínusové infekcie sa môžu líšiť v závažnosti a v niektorých prípadoch môžu byť život ohrozujúce. Preto je dôležité, aby ste čo najskôr navštívili svojho lekára, aby ste dostali primerané lekárske ošetrenie. Nesnažte sa „potlačiť“ sínusovú infekciu; potrebujete lekársku pomoc. Tiež sa uistite, že nemáte žiadne alergie na akékoľvek voľne predajné lieky, ktoré plánujete užívať, a že v súčasnosti neberiete žiadne lieky, ako má interakcie s akýmikoľvek voľne predajnými liekmi.