Rôzne

Vysoké hladiny Bilirubínu u dospelých

Vysoké hladiny Bilirubínu u dospelých


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vysoké hladiny bilirubínu u dospelých spôsobujú stav nazývaný žltačka. Žltačka sa vyznačuje žltými očami a žltou pokožkou. Stovky ochorení môžu u dospelých spôsobiť vysoké hladiny bilirubínu. Niektoré z týchto zdravotných stavov sú však dosť bežné a väčšina sa dá liečiť alebo aspoň zvládnuť. Bilirubín je žltá zlúčenina, ktorá sa tvorí pri rozklade hemoglobínu z červených krviniek.

Zápal pečene

Hepatitída sa vyskytuje, keď je zápal pečene a u dospelých môže spôsobiť vysoké hladiny bilirubínu. Existuje päť typov hepatitídy: hepatitída A, B, C, D a E. Vírusy, kontaminovaná voda a jedlo, trauma a nadmerné požívanie alkoholu sú najbežnejšou príčinou všetkých foriem hepatitídy. Nie všetky tieto príčiny však povedú k všetkým formám hepatitídy. Všetky formy hepatitídy sa dajú zvládnuť a prognóza je často dobrá - aj keď infekcia môže byť vážna - ak je zachytená včas a správne zvládnutá. Hepatitída A je liečiteľná a často sa vylieči bez lekárskeho zásahu.

Hematóm

Hematóm sa vyskytuje, keď sa krv zhromažďuje v určitej oblasti a môže u dospelých spôsobiť zvýšené hladiny bilirubínu. Najčastejšie sa vyskytujúcim hematómom sú modriny. Keď sa modrina začne liečiť, bilirubín sa bude množiť v mieste modrín a ako fialová alebo čierna farba modrín začne slabnúť, modrina nadobudne žltú farbu, až kým sa úplne nezhojí. Hematómy sú najčastejšie spôsobené traumou. Môžu byť dosť vážne, najmä ak ovplyvňujú mozog a možno bude potrebné, aby ich ošetril lekár.

Mononukleóza

Mononukleóza, tiež nazývaná glandulárna horúčka, je infekčné vírusové ochorenie, ktoré môže u dospelých spôsobiť vysoké hladiny bilirubínu. Toto ochorenie je celkom bežné a prenáša sa z jednej osoby na druhú cez infikované sliny. Toto ochorenie nemá špecifický liečebný režim a väčšina pacientov sa zotavuje konzumáciou veľkého množstva tekutín a dostatočným odpočinkom. Ak sa však u pacienta vyskytnú silne opuchnuté mandle alebo silne opuchnuté hrdlo, na zmiernenie opuchu môže byť potrebný druh liekov nazývaných kortikosteroidy. Väčšina pacientov sa úplne zotavuje z mononukleózy.

Sepsa

Sepsa je krvná infekcia a vyskytuje sa, keď sa infikované mikroorganizmy dostanú do krvného obehu. Pretože sepsa postihuje krv, môže u dospelých viesť k vysokým hladinám bilirubínu. Sepsa môže byť fatálna, ak sa s antibiotikami nebude správne a včas liečiť. V závažnejších prípadoch môže byť potrebné chirurgicky vyprázdniť hnis. Ak je sepsa chytená a liečená včas, väčšina pacientov sa úplne uzdraví.

Kosáčiková anémia

Kosáčikovitá anémia je dedičná porucha krvi. Pacienti s kosáčikovou anémiou budú mať červené krvinky, ktoré majú tvar kosáčikovitého tvaru namiesto šišky. Pretože kosáčikovitá anémia ovplyvňuje krv, u pacientov sa môžu vyskytnúť vysoké hladiny bilirubínu. Tento stav má sklon skracovať životnosť väčšiny pacientov, avšak liečba, ako sú transplantáty kostnej drene, môže u niektorých pacientov zlepšiť dĺžku a kvalitu života.