Rôzne

Vaječné biele výhody a nevýhody

Vaječné biele výhody a nevýhody


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vaječné biele a všeobecne vajcia sú lacným zdrojom vysoko kvalitných bielkovín. Pri rozhodovaní, či chcete jesť iba vaječné biele alebo celé vajce, zvážte obsah živín a možné zdravotné následky podľa vášho výberu. Pre zdravých ľudí môže byť niekedy dobré jesť viac ako len bielu. Váš lekár vám môže odporučiť, koľko vaječných žĺtkov môžete vzhľadom na vašu aktuálnu zdravotnú situáciu bezpečne jesť.

Obsah makronutrientov

Nahradenie dvoch vaječných bielkov za celé vajce vám ušetrí trochu tuku, cholesterolu a kalórií a zároveň vám poskytne dostatok bielkovín. Dve vaječné bielky obsahujú 34 kalórií, iba stopové množstvo tuku, viac ako 7 gramov bielkovín a žiadny cholesterol. Celé vajce má 72 kalórií, takmer 5 gramov tuku, 186 miligramov cholesterolu a viac ako 6 gramov bielkovín. To je 7 percent dennej hodnoty tuku a 62 percent dennej hodnoty cholesterolu.

Vitamíny a minerály

Jesť dva vaječné bielky vám poskytne 18 percent dennej hodnoty pre riboflavín a selén, ale len málo, ak vôbec, niektorý z ďalších dôležitých mikroživín. Celé vajíčko je vo všeobecnosti lepším zdrojom mikroživín, poskytuje 13 percent DV pre riboflavín, 10 percent DV pre fosfor, 22 percent DV pre selén a menšie množstvo väčšiny ostatných základných vitamínov a minerálov s výnimkou vitamíny C a K.

Riboflavín pomáha premieňať jedlo, ktoré jete, na energiu, pôsobí ako antioxidant a pomáha pri tvorbe červených krviniek. Potrebujete fosfor pre správne fungovanie srdca, nervových svalov a obličiek a selén je nevyhnutný pre tvorbu DNA a správnu funkciu štítnej žľazy.

Vajcia a cholesterol

Vaječné žĺtky dostali zlú povesť kvôli ich vysokému obsahu cholesterolu, ale vajcia nemusia nevyhnutne zvyšovať hladinu cholesterolu v krvi u každého. Podľa článku uverejneného v časopise Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care v januári 2006 spôsobujú vajcia asi 70 percent ľudí malé alebo žiadne zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi, aj keď sú konzumované vo veľkých množstvách.

Nasýtené tuky a transmastné tuky častejšie spôsobujú zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi ako cholesterol v potrave. Vedecká správa Poradného výboru pre výživové pokyny z roku 2015 už neodporúča zahrnúť do Amerických stravovacích pokynov varovanie týkajúce sa cholesterolu v potrave pre Američanov, pretože nemá významný vplyv na hladinu cholesterolu v krvi.

Štúdia uverejnená v Metabolizme v marci 2013 zistila, že ľudia s metabolickým syndrómom, ktorí jedli tri celé vajcia denne spolu so stravou so zníženým obsahom uhľohydrátov počas 12 týždňov, zaznamenali väčšie zlepšenie citlivosti na inzulín a cholesterolu ako tí, ktorí jedli ekvivalentné množstvo náhrad vajec. iba s bielymi vajcami. Išlo však o malú krátku štúdiu, preto je potrebný ďalší výskum na overenie týchto účinkov.

Ďalšie úvahy

Ľudia s rizikom katarakty a makulárnej degenerácie môžu mať prospech z konzumácie žĺtkov s miernym umením, pretože obsahujú antioxidanty luteín a zeaxantín, ktoré pomáhajú obmedziť riziko týchto stavov, v súlade s článkom Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care.

Kalifornská univerzita v Berkeley poznamenáva, že väčšina ľudí môže jesť vajce denne bez nepriaznivých účinkov. Harvardská škola verejného zdravia väčšinou odporúča ľuďom s vysokým obsahom cholesterolu a diabetikom držať vaječné bielky a jesť najviac tri žĺtky týždenne.

Akékoľvek potenciálne prínosy pre zdravie vám však vykompenzujú vajcia, ak ich pripravíte alebo im podáte veľa tučných potravín, ako je slanina, klobása, hash browns a maslo. Miešané, pošírované a tvrdé vajcia sú lepšou voľbou ako vyprážané vajcia alebo omelety plnené mäsom a syrom.