Rôzne

Ako sa starať o pásový opar


Šindle sú bolestivé vyrážky, ktoré sa vyskytujú po reaktivácii vírusu ovčích kiahní (varicella zoster). Keď má človek kiahne kiahní, vírus sa v bunkách vyspí a skryje sa desaťročia, aby sa neskôr prebudil. Túto reaktiváciu môže spôsobiť čokoľvek od stresu po slabý imunitný systém. Vyrážka z pásového oparu môže byť nákazlivá, ak s ním dôjde ku kontaktu inej osoby. Existuje niekoľko opatrení, ktoré by ste mali podniknúť na ochranu ostatných pred vírusom ovčích kiahní a na urýchlenie hojenia aj pre seba.

Vyčistite oblasť vyrážky umytím. Antibakteriálne mydlo je na to ideálne, ale príliš ho nepoužívajte a určite ho dobre opláchnite, pretože všetky zvyšky mydla môžu spôsobiť ďalšie vysušenie a podráždenie oblasti vyrážky.

Umiestnite nejakú antibiotickú masť na stred sterilnej gázovej vložky. Antibiotická masť môže pomôcť zabrániť šíreniu infikovaných pľuzgierov.

Umiestnite sterilnú gázovú podložku na vyrážku a zaistite ju na svojom mieste. Ak máte vyrážku pokrytú veľkú plochu, možno budete musieť na jej zaistenie použiť väčšie sterilné gázové prúžky s lekárskou páskou. Zakrytie vyrážky ho ochráni pred podráždením oblečenia a tiež ochráni ostatných, ktorí prichádzajú do kontaktu s vami, pred vírusovým vírusom.

Ihneď po ošetrení vyrážok z uší si umyte ruky.

Užívajte aspirín, acetaminofén alebo ibuprofén na pomoc s bolesťou spojenou s vírusom pásového oparu.

Tip

  • Vyrážka z pásového oparu je nákazlivá, iba ak je v štádiu blistra. Akonáhle dôjde k nátlaku, už viac nie ste nákazliví, mali by ste sa však vyhnúť kontaktu s tehotnými ženami, staršími a tými, ktoré majú oslabený imunitný systém.

Tip

  • Nepoškriabte ani neotierajte vyrážky z pásového oparu, pretože by to oneskorilo hojenie a podporilo by šírenie.