Avíza

Aké sú príznaky štádia štyri rakoviny pečene?


Ako jeden z najväčších orgánov v tele sa pečeň skladá zo štyroch lalokov vyplňujúcich pravú hornú stranu brucha a vnútornú časť hrudného koša. Rôzne testy sa vykonávajú na vyšetrenie pečene aj krvi na stanovenie primárneho karcinómu pečene; inými slovami lekári zisťujú, či rakovina začala v pečeni alebo sa rozšírila do pečene (metastázovaná) z iného primárneho miesta. Fáza, veľkosť zhubného nádoru, fungovanie pečene a celkové zdravie pacienta pomáhajú zúžiť možnosti liečby a zotavenia.

Príznaky

Opuch pečene môže spôsobiť rôzne príznaky, ktoré môžu pochádzať z výskytu rakoviny pečene alebo iných zdravotných stavov. Medzi príznaky patrí stvrdnutie pravej strany pod hrudným košom, bolesť v pravej hornej časti brucha, nepohodlie okolo pravej lopatky, neočakávané chudnutie, žltačka, nevysvetlená únava, nevoľnosť a strata chuti do jedla.

Skúšky

Na identifikáciu a diagnostiku rakoviny pečene sa vykonávajú rôzne testy. Lekári vykonávajú fyzické vyšetrenia a zhromažďujú zdravotné histórie pacientov. Testy na trhu so sérom merajú konkrétne látky uvoľňované do krvného obehu orgánmi, nádorovými bunkami alebo tkanivami. Ak sa alfa-fetoproteín (AFP) nachádza v krvi, je to červená vlajka na rakovinu pečene. Krv sa odoberá, aby sa získal úplný krvný obraz (CBC) červených a bielych krviniek, krvných doštičiek a hemoglobínu. Laparoskopie sa robia na kontrolu príznakov choroby v orgánoch cez brucho.

Réžia

Po diagnostikovaní rakoviny pečene lekári zisťujú veľkosť nádoru a to, či sa rakovinové bunky z primárneho miesta rozšírili na iné miesto v tele (známe ako staging). CT snímky, MRI, ultrazvuk a sonogramové snímky sa používajú pri určovaní veľkosti nádoru a metastázy. Ak je diagnostikovaná rakovina pečene 4. stupňa, rakovinové bunky sa šíria dobre mimo primárneho miesta a do celého tela do oblastí, ako sú pľúca, krvné cievy a lymfatické uzliny.

Kategórie liečby

Fázy sú rozdelené do kategórií liečby. Ak rakovina zostáva výlučne v pečeni (lokalizovaná resekovateľná), je možné vykonať chirurgický zákrok, aby sa nádor úplne odstránil. Ak rakovina presiahla pečeň a nerozšírila sa, chirurgická liečba nemôže dostať všetku rakovinu von (lokalizovaná ako aj lokálne pokročilá neresekovateľná). Rakovinové bunky metastázované v tele (pokročilé) sú poslednou liečebnou kategóriou, pri ktorej chirurgický zákrok nezíska všetky rakovinové bunky.

Možnosti liečby

Liečba rakoviny je štandardná liečba alebo klinické skúšky testované vo výskumných štúdiách. Štandardnou liečbou sú chirurgia, ožarovanie, chemoterapia a perkutánne injekcie etanolu (etanol injikovaný priamo do nádoru na usmrtenie rakovinových buniek). Štyria pacienti s rakovinou pečene nemajú štandardné možnosti liečby. Biologická terapia môže byť najlepšia v prípade látok vyrobených z vlastného imunitného systému pacienta na usmrtenie rakovinových buniek alebo chemoterapiu a ožarovanie. Tieto typy liečby sa môžu podávať ako paliatívna terapia, aby sa zlepšilo zlepšenie kvality života pacienta, aj keď neexistuje šanca na uzdravenie.