Avíza

Výhody čiernych sezamových semien pre zdravie

Výhody čiernych sezamových semien pre zdravie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak chcete do svojho ďalšieho hýbania pridať dramatický svetlicu, hodte do panvice nejaké čierne sezamové semienka. Na rozdiel od známych bielych sezamových semien sú čierne sezamové semená zbavené šupiek a majú výraznejšiu chuť a arómu. Čierne sezamové semená sú navyše lepším zdrojom vápnika, železa, vlákniny a bielkovín ako ich biele náprotivky, čo z nich robí obzvlášť zdravý doplnok k vašej strave.

Tvorca kostí

Ak máte problémy s uspokojením denných potrieb vápnika pre silné a zdravé kosti, môžu pomôcť čierne sezamové semená. 1-uncová porcia, ktorá predstavuje približne 2 polievkové lyžice, z týchto semien spĺňa 40 percent dennej hodnoty vápnika alebo 400 miligramov. Na porovnanie, 1 šálka odtučneného mlieka spĺňa 30 percent dennej hodnoty. Dospelí potrebujú 1 000 až 1 200 miligramov vápnika denne. Pridanie čierneho sezamového semienka k niektorým z vašich obľúbených jedál môže zvýšiť príjem tejto nevyhnutnej živiny.

Tvorca krvi

Železo je minerál potrebný na výrobu hemoglobínu, proteínu, ktorý sa nachádza v červených krvinkách a ktorý prenáša kyslík do celého tela. Podľa Úrad pre potravinové doplnky obsahuje železo v Spojených štátoch amerických tiež výživu, ktorá je predmetom záujmu, vrátane detí, dospievajúcich dievčat, tehotných žien a žien vo fertilnom veku. Čierne sezamové semená sú dobrým zdrojom železa a môžu vám pomôcť splniť vaše potreby. 1-uncová porcia týchto malých semien obsahuje 3,6 miligramu železa. Deti a dospelí potrebujú 8 až 18 miligramov železa denne v závislosti od veku a pohlavia.

Dobré pre vaše srdce

Čierne sezamové semená sú tiež dobré pre zdravie srdca. 1-uncová porcia semien obsahuje 3 gramy vlákniny, čo predstavuje 18 percent dennej hodnoty vlákniny pre 2 000 kalórií. Ľudia, ktorí dostávajú viac vlákniny vo svojej strave, majú nižšie miery koronárnych srdcových chorôb. Podľa článku z roku 2009 uverejneného v publikácii „Nutrition Review“. Vyšší príjem vlákniny je tiež spojený s nižším krvným tlakom a hladinou cholesterolu v krvi. Okrem toho, že pomáhate srdcu, vlákno v čiernych sezamových semenách môže tiež zmierniť zápchu.

Hovoriace kalórie a bielkoviny

Zatiaľ čo čierne sezamové semienka sú plné výživných látok prospešných pre vaše zdravie, sú koncentrovaným zdrojom kalórií. 1-uncová porcia čiernych sezamových semien obsahuje 160 kalórií. Príliš veľa kalórií, dokonca aj zo zdravých zdrojov, môže viesť k nárastu hmotnosti. Ale s 5 gramami proteínu na 1 uncu, sú tieto semená dobrým zdrojom bielkovín. Používajte čierne sezamové semená ako zdravú náhradu bielkovín za mäso, hydinu alebo syr.