Avíza

Známky a príznaky rakoviny kože

Známky a príznaky rakoviny kože


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rakovina kože v krtkoch sa nazýva melanóm a je jedným z (najsmrtelnejších) typov rakoviny kože. Normálne móly sa javia ako malé, pravidelne tvarované (zvyčajne okrúhle) hnedé škvrny. Podľa American Cancer Society sú melanocyty kožnými bunkami, ktoré tvoria móly. Toto sú typy buniek, ktoré sa môžu stať melanómom. Je dôležité poznať príznaky melanómu a okamžite navštíviť lekára na vyšetrenie.

Vzhľad

Akékoľvek zmeny vo vzhľade krtka môžu byť podľa Nadácie rakoviny kože známkou rakoviny. Okraj krtka môže byť napríklad nepravidelný, napríklad okraje hrebeňa alebo farba krtek sa môže líšiť. V melanóme sa môže vyskytnúť niekoľko odtieňov hnedej v jednom mole alebo nezvyčajná farba. Móly, ktoré majú nepravidelný tvar, môžu byť varovným signálom, pretože normálne móly sú zvyčajne symetrické. Symetrický znamená, že ak nakreslíte čiaru stredom krtek, obe polovice vyzerajú rovnako. Ak máte melanóm v rodinnej anamnéze, existuje zvýšené riziko jeho rozvoja.

Textúra

Zmeny v štruktúre krtek môžu byť znakom melanómu. Ak krtek zhoustne, svrbí, krváca, strupuje, vytvára kôru alebo eroduje, mali by ste ju okamžite skontrolovať dermatológom. Podľa American Cancer Society, čím je melanóm objavený a liečený, tým je väčšia šanca na jeho vyliečenie. Ak melanóm prenikol do epidermy, môže sa veľmi ľahko rozšíriť do ďalších častí tela.

Veľkosť

Veľkosť krtek môže naznačovať prítomnosť rakoviny kože, podľa Nadácie rakoviny kože. Krtek, ktorý je väčší ako 6 mm v priemere 1/4 palca alebo väčší ako je guma na ceruzky, môže byť rakovinový. Je však dôležité si uvedomiť, že rakovina sa dá zistiť aj vtedy, keď je krtek menší. Je dôležité, aby ste sa zoznámili s pokožkou a všetkými krtkami, ktoré máte, aby ste si všimli, či sa vyskytli nejaké zmeny alebo nové krtky.