Avíza

Ako liečiť kontaktnú dermatitídu v okolí očí


Kontaktná dermatitída je červená vyrážka, ktorá je výsledkom kontaktu s kožnou dráždivosťou alebo alergickou reakciou. Výsledná vyrážka môže byť opuchnutá alebo vytekajúca, s hrbolmi, šupinami alebo svrbením. Vyrážka občas zmizne sama o deň alebo dva, ale väčšina prípadov kontaktnej dermatitídy vyžaduje určitú formu liečby, aby sa vyliečila. Koža okolo očí je obzvlášť jemná, takže látka, ktorá nedráždi pokožku kdekoľvek inde na tvári alebo tele, môže spôsobiť vyrážku na viečkach. Niekedy sa pri prvom kontakte s látkou vytvorí vyrážka; inokedy to vyplýva z dlhodobého a opakovaného kontaktu.

Zistite zdroj podráždenia alebo alergie. Spomeňte si na čokoľvek, čo ste mohli použiť na túto oblasť, ako je napríklad krém na oči alebo opaľovací krém alebo čokoľvek, čo bolo na vašich rukách, keď ste sa mohli dotknúť oka. Páchateľmi môžu byť aj čistiace prostriedky alebo aviváže používané na obliečkach na vankúš. Keď prídete s podozrivými, zastavte kontakt medzi látkou a oblasťou okolo očí.

Nedotýkajte sa vašich očí rukami. Ak sa ich musíte dotknúť, umyte si ruky najskôr mydlom a vodou.

Nepoužívajte poškriabanie vyrážky alebo riskujete infekciu v oblasti.

Na miesto bez parfumov a farbív používajte iba jemné čistiace prostriedky a krémy. Nepoužívajte žiadne krémy proti starnutiu, drsné čistiace prostriedky ani odstraňovače očných make-upov. Nepoužívajte kozmetiku na vyrážku, ak je to možné.

Naneste hydratačný hydrokortizónový krém na oblasť, aby ste znížili svrbenie a upokojili pokožku.

Na miesto umiestnite studenú vlhkú gázu, aby ste zmiernili svrbenie alebo spálenie.

Skúste na túto oblasť použiť čerstvo nakrájanú plátok uhorky. Pred aplikáciou akéhokoľvek zvlhčovača alebo krému nechajte prírodnú šťavu zvlhčiť. Upokojí oblasť a zníži začervenanie.

Pri závažných prípadoch, ktoré nevykazujú známky hojenia alebo sa šíria, navštívte lekára. Môžu vyžadovať krém na predpis alebo perorálny antihistaminikum alebo kortikosteroidy.

Tip

  • Bežné dráždivé látky používané okolo očí zahŕňajú kyseliny, ako sú alfa hydroxy alebo glykolová kyselina, rozpúšťadlá, čistiace chemikálie, detergenty, parfumy, kozmetika a rastliny.