Avíza

Príznaky a príznaky hepatitídy C.

Príznaky a príznaky hepatitídy C.


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hepatitída C sa prenáša na osobu, ktorá prichádza do styku s krvou kontaminovanou vírusom. Ochorenie môže byť mierne a môže trvať iba niekoľko týždňov alebo môže byť celoživotné. Vo väčšine prípadov sa u pacientov s hepatitídou C vyvinie chronický stav, ktorý môže viesť k dlhodobým zdravotným problémom.

Príznaky

Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) 70 až 80 percent ľudí infikovaných akútnou hepatitídou C nevykazuje žiadne príznaky, až kým ochorenie neprogreduje do poškodenia pečene. Niektorí jedinci môžu mať príznaky podobné chrípke alebo iné príznaky, ako je znížená chuť do jedla, zvracanie, nevoľnosť, únava, horúčka, bolesť žalúdka, tmavo sfarbený moč, artralgia (bolesť kĺbov), abnormálne sfarbené pohyby čriev (ako hlina), žltačka koža a oči) alebo citlivosť v oblasti pečene.

Príznaky progresie ochorenia pečene

Príznaky sa zvyčajne objavia medzi šiestimi a siedmimi týždňami po vystavení sa hepatitíde C. Existujú prípady, kedy boli CDC hlásené prípady, keď sa u pacientov nevyskytli príznaky šesť mesiacov. V prípade dlhodobej infekcie hepatitídy C sa vyskytuje poškodenie pečene, ktoré môže zvýšiť závažnosť vašich príznakov. Ďalšie príznaky naznačujúce vážne poškodenie pečene môžu zahŕňať opuch brucha (stav nazývaný ascites), neurologické zmeny a krvácanie do gastrointestinálneho traktu.

Ako sa prenáša

Pochopenie toho, ako sa hepatitída C šíri, vám môže pomôcť pochopiť vaše vlastné riziko rozvoja stavu. Vírus hepatitídy C sa môže šíriť pomocou zdieľacích ihiel na užívanie drog, transplantácií orgánov (pred rokom 1992, keď sa zlepšil skríning krvi), krvných transfúzií (pred rokom 1992) a malým percentom prípadov, keď sa deti môžu narodiť počas pôroda. proces. Okrem toho, aj keď je vírus zriedkavý, je možné ho prenášať pohlavným stykom.

Rizikové faktory

Medzi osoby so zvýšeným rizikom vzniku infekcie hepatitídy C patria zdravotnícki pracovníci, ktorí prišli do styku s infikovanou krvou, ľudia s anamnézou / zneužívaním drog v IV, pacienti, ktorí dostali transplantáciu orgánov alebo transfúziu krvi pred rokom 1992, každý, kto dostáva hemodialýzu počas dlhého obdobia, ak ste sa narodili matke s týmto ochorením a ste HIV pozitívny. Príjem tetovania alebo piercingu v prostredí, ktoré nie je sterilné alebo s kontaminovaným vybavením, vás tiež vystavuje zvýšenému riziku.

Komplikácie

CDC odhaduje, že v Spojených štátoch ročne zomrie 8 000 až 10 000 ľudí v dôsledku ochorenia pečene spojeného s hepatitídou C. Medzi komplikácie hepatitídy C patrí poškodenie pečene, ktoré vedie k zlyhaniu pečene, rakovine, cirhóze a smrti. Podľa CDC sa u približne 60 až 70 percent ľudí s hepatitídou C vyvinie ochorenie pečene. 5 až 20 percent vyvinie cirhózu do 30 rokov a 1 až 5 percent zomrie.

Dôležité informácie

Aj keď nemáte príznaky alebo príznaky, ak máte niektorý z rizikových faktorov nákazy hepatitídou C, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom o vyšetrení na infekciu. Včasné odhalenie môže minimalizovať riziko vzniku dlhodobých komplikácií a maximalizovať vaše šance vyhnúť sa vážnemu poškodeniu pečene. Váš lekár možno bude chcieť urobiť krvný test, aby zistil, či máte vírus alebo biopsiu pečene, aby zistil závažnosť vášho stavu.