Avíza

Príčiny chronického upchatia nosa

Príčiny chronického upchatia nosaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chronické upchatie nosa je neustály opuch tkanív vo vnútri nosa v dôsledku zväčšených krvných ciev. Zvyčajne sa spája so závažnými alergiami. Chronické upchatie nosa má mnoho príčin, od alergií po niečo také závažné ako chronická lymfocytárna leukémia. Na rozdiel od preťaženia zapríčineného prechladnutím môže chronické nazálne preťaženie trvať mnoho rokov a dokonca aj pri liečbe nemusí nikdy zmiznúť. Medzi príznaky patrí ťažkosti s dýchaním nosom, chrápanie, únava, bolesti hlavy a poruchy sluchu.

Senná nádcha

Sezónna alergia, často označovaná ako „horúčka“, je reakcia, ktorá sa vyskytuje u subjektu, ktorý je precitlivený na peľ, trávu alebo stromy. Ľudia sú zvyčajne postihnutí sennou nádchou na jar, keď sa zimné snehy topia a odhaľujú zhnité drevo a plesne, listy, trávu a peľ. Tieto príznaky často zmierňujú jednoduché nosové dekongestanty dostupné v ktorejkoľvek lekárni.

Alergická rinitída

Prebiehajúce alergie sú spôsobené precitlivenými reakciami na zvyčajne neškodné látky, medzi ktoré môžu patriť peľ, maznáčik, určité druhy zeleniny, drogy alebo bodnutie hmyzom. Reakcie sa líšia od miernych po ťažké. Medzi príznaky patrí alergická konjunktivitída (svrbenie, slzenie očí), výtok z nosa a upchatie nosa. Ľudia trpiaci alergiami môžu mať tiež astmu, ktorá môže spôsobiť problémy s dýchaním. Alergické injekcie a nazálne dekongestantové tablety môžu zmierniť niektoré alergické reakcie.

Chronická rinosinusitída

Chronický rinosinusitus je zápalové ochorenie nosovej sliznice a dutín. Môže spôsobiť spánkové apnoe, dýchacie ťažkosti a zníženú chuť a vôňu. Väčšina lekárov podozrivých na CRS začína alergickou rinitídou, pretože je často spojená s precitlivenosťou na alergény. Hlavnou príčinou CRS môže byť alergén, ktorému je osoba denne vystavená, napríklad jedlo alebo zviera. PRS tiež často spôsobujú anosmiu, dočasnú alebo trvalú neprítomnosť vône, ktorá tiež ovplyvňuje chuť.

Chronická lymfocytárna leukémia

Aj keď zriedkavá, chronická lymfocytárna leukémia (CLL) môže byť vážnou príčinou chronického nazálneho preťaženia. Väčšina ľudí nemá žiadne príznaky skôr, ako im bude diagnostikovaná CLL. Ľudia s príznakmi však trpia zápalovými lymfatickými uzlinami, únavou a častými infekciami vrátane sinusitídy. CLL je rakovina, ktorá útočí na kostnú dreň a krv a bežne postihuje mužov nad 50 rokov. Ak sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, mali by ste okamžite navštíviť lekára.

Ľudský vírus nedostatočnej imunity

Vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV) je najpravdepodobnejšou príčinou chronického nazálneho prekrvenia, ale môže ovplyvniť niektorých ľudí. HIV môže často napodobňovať ďalšie choroby, ako je napríklad chrípka, so symptómami, ako sú opuchnuté lymfatické uzliny, horúčka a telesná vyrážka. Tieto príznaky podobné chrípke však často vymiznú. Ak máte pocit, že ste náchylní na HIV a trpíte niektorým z týchto príznakov, mali by ste okamžite navštíviť svojho lekára.