Avíza

Zoznam potravín s nízkou hustotou


Odborníci z kliniky Mayo a Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) súhlasia s tým, že energetická hustota vedie k znižovaniu hmotnosti. Potraviny s nízkou hustotou energie obsahujú malý počet kalórií v porovnaní s ich veľkosťou, čo vám umožňuje jesť viac bez priberania na váhe. To vám pomôže cítiť sa dlhšie dlhšie, čím sa zabráni prejedaniu. Potraviny s vysokou energetickou hustotou vrátane dezertov, cukroviniek a hranoliek obsahujú veľké množstvo kalórií v malých dávkach.

Ovocie a zelenina

Podľa CDC majú potraviny s nízkou energetickou hustotou tendenciu byť potraviny s vysokým obsahom vlákniny, nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom vody. Väčšina ovocia a zeleniny zvíťazí vo všetkých troch bodoch. Podľa University of Alabama-Birmingham zaregistrovaný dietológ Kathy Hubbert, veľké jablko, pol šálky čučoriedok a veľký kúsok melónu - všetky položky s nízkou energetickou hustotou - obsahujú 190 kalórií. Porovnajte to s úbohou ponukou jedál s vysokou hustotou energie - malej objednávky hranoliek a 16 oz. nealkoholický nápoj s celkovým počtom 360 kalórií. V podobnom duchu klinika Mayo poznamenáva, že lyžička masla obsahuje takmer rovnaké množstvo kalórií ako dve šálky surovej brokolice. Voľba chudnutia a sýtosti je jasná.

Polievky na báze bujónu

CDC a Mayo Clinic odporúčajú začať s jedlom so šalátom a zeleninovou polievkou na báze vývaru. Polievky na báze bujónu sú vhodnou voľbou nízkej hustoty energie, ktorá preukázateľne ovplyvňuje chudnutie. CDC preskúmal niekoľko štúdií, ktoré hodnotili účinnosť potravín s nízkou energetickou hustotou na chudnutie. V jednej štúdii dostali muži a ženy s nadváhou a obezitou rôzne množstvá polievky na báze vývaru a suchého občerstvenia s vysokou hustotou energie ako súčasť ich stravy. Po jednom roku účastníci, ktorí mali dve porcie polievok na báze vývaru denne, schudli o 50 percent viac ako tí, ktorí jedli dve porcie rýchleho občerstvenia s vysokou hustotou energie.

Celé zrniečka

Klinika Mayo odporúča získať vaše sacharidy zo zdroja s nízkou energetickou hustotou - celozrnné potraviny. Najlepší výber je celozrnný chlieb, ovsená kaša, celozrnné cestoviny, hnedá ryža a celozrnné obilniny. Celé zrná sú inteligentné, pretože majú vysoký obsah vlákniny. Okrem toho, že vláknina je spoločnou charakteristikou potravín s nízkou energetickou hustotou, podporuje aj trávenie a prináša ďalšie potenciálne zdravotné výhody. CDC preskúmal niekoľko štúdií s cieľom určiť účinnosť vlákna pri chudnutí. V 20 z 22 štúdií, ktoré hodnotili, spôsobila strava s vysokým obsahom vlákniny väčšiu stratu hmotnosti ako chudoba s nízkym obsahom vlákniny.