Avíza

Známky a príznaky hladín vysokých hladín kyseliny močovej


Vysoké hladiny kyseliny močovej (lekársky známe ako hyperurikémia) môžu byť výsledkom buď zvýšenia purínov, čo sú zlúčeniny na báze dusíka, ktoré sa rozkladajú na kyselinu močovú, alebo v dôsledku choroby alebo iného zdravotného stavu, ako je rakovina. Kyselina močová zvyčajne prechádza pečeňou, vstupuje do krvného riečišťa a vylučuje sa močom alebo sa spracováva v črevách. Ak vaše telo produkuje príliš veľa kyseliny močovej, môže sa objaviť niekoľko znakov a príznakov.

Dna

U niektorých jedincov s vysokou hladinou kyseliny močovej môžu kryštalizované fragmenty kyseliny zapáliť kĺby, čo spôsobuje stav známy ako dna. Podľa mayoclinic.com je dna typická intenzívnou bolesťou kĺbov, najmä kolien, nôh, zápästí a rúk. Aj keď táto akútna bolesť sa často vyskytuje náhle - najčastejšie v noci - a potom sa stratí, nie je neobvyklé, že jedinci s dnou trpia pretrvávajúcim nepohodliam. V niektorých prípadoch sa podľa vyššie uvedeného zdroja môžu kĺby opuchnúť a zmeniť farbu na červenú.

Blokovanie močovodu

Podobne ako vysoké hladiny kyseliny močovej môžu spôsobovať rušenie kĺbov, môže stav tiež spôsobiť upchatie močovodu, potrubia, kde sa moč prenáša z obličiek do močového mechúra. Podľa OncoLink na rakovine.med.upenn.edu je zablokovanie močovodu spojené s množstvom nepríjemných symptómov. Patria sem oliguria (nezvyčajne malé množstvo moču), hematúria (krv v moči), opuchy (nadmerná tvorba tekutín v tele), vysoký krvný tlak (tiež známy ako hypertenzia), bolesť brucha, únava a moč, ktoré obsahujú častice. hmota alebo inak zakalená.

Problémy s obličkami

Podľa stránky chemocare.com sú vysoké hladiny kyseliny močovej spojené so zvýšeným rizikom problémov s obličkami. Patria sem obličkové kamene a v niektorých prípadoch obličkové zlyhanie. Podľa vyššie uvedeného zdroja sa tieto riziká drasticky zvyšujú, ak máte už existujúci stav, najmä obličkovú nedostatočnosť alebo brušný nádor, alebo ak užívate nefrotoxické antibiotiká (ktoré sú toxické pre obličky, aj keď môžu byť používa sa na reguláciu funkcie obličiek).

Horúčka

Horúčkové príznaky, ktoré sú dôsledkom vysokých hladín kyseliny močovej, ako sú zimnica, vysoká telesná teplota a únava, sú zvyčajne spojené s už existujúcimi stavmi. Podľa chemocare.com syndróm lýzy tumoru - vedľajší účinok liečby rakoviny - často spôsobuje vysoké hladiny kyseliny močovej a vyššie uvedené horúčkové príznaky. Tento syndróm je zvyčajne spôsobený chemoterapiou, ale môže byť tiež vyvolaný steroidnou liečbou. Medzi ďalšie príznaky môžu patriť nevoľnosť, zvracanie, hnačka a strata chuti do jedla.