Avíza

Čo sú uzly?


Uzly sú hrče, ktoré sa najčastejšie tvoria v štítnej žľaze alebo pľúcach. Tieto hrudky sú často naplnené tekutinou a môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako sú ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním, a môžu byť príznakom rakoviny štítnej žľazy, rakoviny pľúc alebo hypertyreózy. Väčšina uzlov je však nekancerózna a spôsobuje len málo problémov. Vždy je dôležité vyhľadať odbornú lekársku pomoc, aby sa zistil stav uzliny.

Identifikácia

Podľa New York Thyroid Center sa štítné žľazy alebo hrudky vyskytujú u viac ako polovice svetovej populácie. Iba približne 5 percent uzlín štítnej žľazy je rakovinových; napriek tomu je dôležité poradiť sa s lekárom, ak máte nezvyčajné hrče alebo opuchy. Tieto uzliny sa najčastejšie vyskytujú v krku a krku a lekár ich môže zistiť rutinným vyšetrením krku alebo krku.

Pľúcne uzliny alebo pľúcne uzliny sú menej časté ako uzliny štítnej žľazy. Tieto malé, okrúhle hrče, niekedy nazývané „škvrny“, možno nájsť podľa lúčov X na hrudi a podľa lekárskeho centra University of Rochester sa nachádzajú približne v jednom z každých 500 lúčov X na hrudi. Približne 40 percent pľúcnych uzlín je rakovinových a včasné zistenie je rozhodujúce pre mieru prežitia.

Príznaky

Ak pociťujete neobvyklú hrudku v oblasti krku alebo krku a máte príznaky, ako sú dýchavičnosť, ťažkosti s dýchaním, náhla strata hmotnosti bez vysvetlenia, nervozita, rýchly srdcový rytmus a problémy so spánkom, môžete mať so štítnou žľazou zdravotný problém. žľaza.

Plicných uzlín je veľmi málo. Jedinými príznakmi sú nachladnutie alebo mierna chrípka na hrudi. Ak ste fajčiarom alebo ste už fajčili v minulosti, röntgen hrudníka vám môže pomôcť zistiť, či máte pľúcne uzlíky.

Príčiny

Príčiny uzlín štítnej žľazy zahŕňajú nedostatok jódu, prerastanie normálneho tkaniva štítnej žľazy, zápal štítnej žľazy, cysty štítnej žľazy a ožarovanie.

Príčiny pľúcnych uzlín zahŕňajú fajčenie a bývalé rany na pľúcach, ako je tuberkulóza alebo plesňová infekcia. Okrem toho sa u ľudí, ktorí mali alebo majú rakovinu v iných častiach tela, môžu tvoriť pľúcne uzliny.

Liečba

Pri mnohých uzlinách štítnej žľazy sa liečba nevykonáva. Pre uzliny štítnej žľazy, ktoré nie sú rakovinové, ale ktoré spôsobujú ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním alebo hypertyreózu, sú k dispozícii bežné spôsoby liečby, ako je chirurgický zákrok, liečba štítnou žľazou, zmena stravovania alebo rádioaktívny jód. Pre rakovinové uzliny je chirurgický zákrok takmer vždy potrebný.

Pľúcne uzliny, ktoré nie sú rakovinové, sa zvyčajne neliečia. Pľúcne uzliny, ktoré sú rakovinové, sa chirurgickým zákrokom takmer vždy odstránia.