Avíza

Čo je to antigén a protilátka?


Antigény aj protilátky sú súčasťou imunitného systému ľudského tela. Antigény sú zvyčajne veľké, komplexné cudzie látky, ktoré spôsobujú tvorbu protilátok. Látka, ktorá má na povrchu antigén, je antigénna. Telo rozpoznáva tieto cudzie antigény ako votrelcov a snaží sa ich zničiť pomocou lymfocytov alebo bielych krviniek, ktoré vylučujú protilátky. Antigény sa nachádzajú na povrchu vecí, ako sú potraviny, červené krvinky, rakovinové bunky a peľ. Telo produkuje protilátky výlučne na ničenie antigénov.

Antigény

Pred narodením sa vaše lymfocyty naučia, ktoré bunky patria ako súčasť vášho tela, a vidia bunky ako antigénne alebo bezpečné. Váš imunitný systém rozpozná • a vy sa nepokúsi tieto bunky zničiť. Toto sa nazýva imunotolerancia. Akákoľvek nová látka zaznamenaná imunitným systémom bude považovaná za votrelca a zničená.

Protilátky

Protilátky sú sekretované B lymfocytmi tela, typom bielych krviniek. Keď tieto bunky rozpoznajú votrelca do tela, zvyšujú sekréciu protilátok. Krv a iné tkanivové tekutiny prenášajú protilátky do celého tela tam, kde sú najviac potrebné. Protilátky útočia na antigény dvoma spôsobmi: nepriamo a priamo.

Nepriamy útok protilátok

Najúčinnejším spôsobom, ako protilátky ničia antigény, je aktivácia proteínov komplementu, ktoré pomôžu napadnúť antigény. Tieto proteíny dokážu robiť rôzne veci. Môžu rozbiť invázne bunky, podporovať zhlukovanie buniek alebo oslabiť cudzie antigény. Tieto proteíny reagujú spôsobom, ktorý je najúčinnejší na zvládnutie rozpoznaného antigénu.

Priamy útok protilátok

Protilátky tiež napádajú antigény priamym naviazaním alebo napadnutím membrány antigénu. Táto fyzická reakcia, nazývaná reakcia antigén-protilátka, spôsobuje zhluky buniek. Táto aglutinácia uľahčuje iným bielym krvinkám zničiť napadajúci antigén. Nie je to také účinné ako nepriama cesta.

Primárna a sekundárna reakcia

Primárna reakcia je počiatočná reakcia tela na antigén. Zvyčajne to má za následok nízky počet produkovaných protilátok. Preto trvá niekoľko dní, kým sa zahubí choroba a cíti sa lepšie. Je to pomalý proces. Ak je imunitný systém druhýkrát vystavený tomu istému antigénu, reaguje oveľa silnejšie a rýchlo vytvára veľké množstvo antigénov. Táto sekundárna reakcia je dôvod, prečo človek zvyčajne nezíska rovnaké ochorenie dvakrát a je to to, čo vám umožňuje, aby ste boli voči určitým chorobám imunní.

Vakcíny

Vakcína je látka zavedená do tela, ktorá obsahuje antigény určitého typu. Použitý antigén je zvyčajne oslabenou alebo usmrtenou verziou choroby. Účelom tohto je stimulovať tvorbu protilátok. Tieto protilátky produkujú pamäťové bunky, ktoré si budú pamätať, ako bojovať s týmto konkrétnym útočníkom. To potom umožní, aby bolo telo v budúcnosti chránené pred týmto ochorením pomocou sekundárnej reakcie protilátok.