Avíza

10 dôvodov, prečo nepiť alkohol

10 dôvodov, prečo nepiť alkoholWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Konzumácia alkoholu môže byť legálna na celom svete, ale to nemení skutočnosť, že alkohol môže byť návykovou a nebezpečnou drogou. Príležitostná nadmerná konzumácia alkoholu môže narušiť tvorbu krátkodobej pamäte, spôsobiť nedostatok vitamínov a spôsobiť opuch pečene. Chronická konzumácia alkoholu môže tieto zdravotné problémy zhoršiť a môže mať za následok vážne poškodenie pečene, pankreasu a nervového systému.

1) Ochorenie pečene

Ochorenie pečene je zdravotný výsledok, ktorý sa najčastejšie spája s nadmernou konzumáciou alkoholu. Intoxikácia spôsobuje opuch pečene, ktorá môže v závažných prípadoch spôsobiť bolesť. Medzi chronickými užívateľmi alkoholu bude mať tento opuch pečene nakoniec za následok infiltráciu mastných lipidov a zväčšenie pečene. Alkoholizmus môže nakoniec viesť k cirhóze pečene, ktorá redukuje pečeň na žltý, opuchnutý, zjazvený a nefunkčný orgán.

2) Problémy s pamäťou a učením

Dlhodobé užívanie alkoholu je spojené so zmršťovaním mozgu a poškodením tkanív a môže spôsobiť problémy s pamäťou a učením. Alkoholici tiež preukazujú znížené priestorové schopnosti a rozpätie pozornosti a majú ťažkosti s plnením úloh pri riešení problémov. V závažných prípadoch môže mať alkoholizmus za následok anterográdnu amnéziu, čo bráni jednotlivcovi v tom, aby si mohol vytvárať nové spomienky. V prípade alkoholu a alkoholu je kódovanie nových spomienok narušené aj pri ľahkých a ťažkých nápojoch.

3) Nedostatok vitamínu

Nadmerná konzumácia alkoholu vedie k niekoľkým nedostatkom vitamínov. Tieto nedostatky sú výsledkom sklonu alkoholu k narušeniu vstrebávania vitamínov v tele. Hladiny folátu, vitamínu B-6, vitamínu B-12, tiamínu a vitamínu A sa v tele znižujú pri konzumácii alkoholu. Alkohol tiež vedie k strate zinku močovým traktom, obmedzuje gastrointestinálnu absorpciu železa a je spojený s anémiou.

4) Akademický výkon

Štúdia z roku 2005 uskutočnená na University of Wisconsin-Lacrosse zistila, že vysokoškolskí muži, ktorí pijú alebo žijú so spolubývajúcimi, ktorí pijú, majú tendenciu mať nižšie GPA ako nealkoholici a študenti žijúci s nealkoholickými nápojmi. Je zaujímavé, že tieto rozdiely v úspechoch boli oveľa menšie u študentiek, čo naznačuje, že muži môžu byť viac zraniteľní negatívnymi účinkami vzájomného tlaku a požívania alkoholu.

5) Liekové interakcie

Početné druhy liekov môžu mať negatívne interakcie s alkoholom. Podľa vedcov z University of Oklahoma môže aj mierny alkohol narušiť schopnosť vášho tela metabolizovať lieky alebo môže zosilniť účinky niektorých liekov. Interakcie s liekmi môžu často spôsobiť nadmernú ospalosť a môžu viesť k problémom s pečeňou. K liekom, ktoré interagujú s alkoholom, patria antibiotiká, antidepresíva, lieky proti bolesti, antihistaminiká, barbituráty, opioidy a svalové relaxanciá.

6) Problémy pankreasu

Alkohol môže spôsobiť krátkodobé poškodenie pankreatického systému, pretože alkohol stimuluje sekréciu pankreasu, ale zhoršuje produkciu ďalších enzýmov pankreasu. To má za následok problémy s trávením a neschopnosť absorbovať živiny. Chronická konzumácia alkoholu môže dokonca viesť k závažnej dysfunkcii pankreasu, ako je pankreatitída.

7) Nedostatky spánku

Zatiaľ čo pitie alkoholu môže niekedy pomôcť ľuďom zaspať, konzumácia alkoholu je spojená s fragmentáciou spánku a nočným vzrušením tela. Pitie tiež vedie k menšiemu REM spánku. Keď chronický pijan prestane piť alkohol, často sa pozoruje opačný účinok, keď obdobia nadmerného REM spánku sa spájajú s obdobiami výraznej nespavosti.

8) Sobotná nočná Palsy

Hovorovo nazývaná „detská obrna v sobotu v noci“ je druh poškodenia periférnych nervov, ktorý je spôsobený, keď častý pijateľ zaspí, zatiaľ čo nadmerne tlačí na ruky, nohy alebo inú končatinu, ako je podrobne uvedené v správe vedcov Penn State University uverejnenej v časopis Alcohol Health & Research World. Pretože alkohol narúša schopnosť tela komunikovať s mozgom, postihnutá končatina sa môže cítiť „mŕtva“ niekoľko dní alebo niekoľko týždňov. V extrémnych prípadoch intoxikácie môže strata krvi na končatinách viesť dokonca k amputácii alebo smrti.

9) Dehydratácia

Z krátkodobého hľadiska môže pitie alkoholu viesť k diuréze alebo rýchlej dehydratácii. Konzumácia alkoholu vedie k zníženej sekrécii antidiuretických hormónov, ktoré zabraňujú dehydratácii; dehydratácia je jednou z hlavných príčin kocoviny po pití. Nikdy nie je dobré piť alkohol, keď plánujete vykonávať fyzickú aktivitu alebo plánujete byť vonku v horúcom dni.

10) Syndróm fetálneho alkoholu

Podľa Štátnej univerzity v New Yorku v Postupime, ak pijete alkohol počas tehotenstva, vystavujete svoje nenarodené dieťa riziku vzniku syndrómu fetálneho alkoholu. Deti, ktoré trpia syndrómom fetálneho alkoholu, majú problémy s učením, deformované rysy tváre, menšie hlavy a abnormálne vyvinuté kĺby a končatiny. Tiež vážia menej a sú kratšie ako iné deti.