Avíza

Čo spôsobuje ovocie na pleseň?

Čo spôsobuje ovocie na pleseň?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dáte nejaké čerstvé ovocie do misky na pult a niekedy sa vrátite, aby ste zistili, že vaše ovocie pučalo. Čo presne je pleseň a čo spôsobilo, že pleseň rástla takým alarmujúcim tempom?

Vlastnosti

Plesne sú mikroskopické huby, ktoré rastú a žijú na rastlinách, zvieratách alebo živočíšnom odpade. Spóry plesní šírené vzduchom, vodou alebo dokonca chrobákmi. Sú to organizmy, ktoré sú zložené z mnohých rôznych buniek, a práve spóry dávajú plesni svoju zreteľnú farbu. Pleseň sa darí v teplých a vlhkých podmienkach. Hoci pleseň uprednostňuje rast na teplých miestach, existuje niekoľko druhov plesní, ktoré produkujú rovnako dobre v chladných podmienkach.

Prečo plesne rastie

Pleseň často rastie na ovocí, pretože podmienky sú práve na kultiváciu spór. Pretože ovocie je vlhké, je nula mletá pre uloženie týchto mikroskopických húb. Ovocie poskytuje živiny a vlhkosť pre plesne. Spóry plesní v tomto prípade zvyčajne cestujú vzduchom a pristávajú na povrchu ovocia. Bunky potom klíčia, rastú a delia sa a potom sa začína proces tvorby plesní.

Nebezpečenstvo

Pleseň môže byť škodlivá pre ľudí, ak dôjde k expozícii. Je zvlášť škodlivý pre veľmi malé deti a staršie osoby. Pleseň môže vyvolať alergie a dýchacie ťažkosti. Niektoré formy dokonca produkujú toxíny, ktoré môžu spôsobiť rakovinu.

Prevencia

Najlepším spôsobom, ako zabrániť rastu plesní na ovocí, je zabezpečiť, aby ste u vás doma udržiavali vlhkosť pod kontrolou. Vyhnite sa mokrým utierkam, utierkam alebo hubám, ktoré môžu obsahovať plesne a umožňujú spórom plesní cestovať vzduchom k ovocím. Každé tri mesiace chladničku čistite jedlou sódou alebo bielidlom.