Avíza

Potraviny, ktoré je dobré jesť pre cirhózu pečene


Ak trpíte cirhózou pečene, môžete alebo nemusíte mať problémy s trávením určitých potravín a po jedle sa môžu prejaviť nepríjemné pocity v bruchu. Je dôležité pochopiť úlohu pečene pri spracovaní potravín, aby ste mohli jesť jedlo, ktoré nebude mať nepriaznivý vplyv na váš stav pečene. Existujú tiež niektoré potraviny, ktoré sú veľmi prospešné pre pečeň a stavy, ako je cirhóza, a môžu vám pomôcť pri zlepšovaní nežiaducich komplikácií, ktoré môže cirhóza spôsobiť.

Funkcie

Všeobecne platí, že ľudia s cirhózou pečene trpia zníženou funkciou pečene v rôznej miere v dôsledku skarifikácie pečeňového tkaniva a následnej straty použitia týchto častí pečene. Pečeň je zodpovedná za výrobu živín, spracovanie tukov a spracovanie potenciálne toxických zlúčenín, ako je napríklad alkohol. Ľudia trpiaci cirhózou pečene môžu tiež trpieť podvýživou, ak je funkcia pečene dostatočne nízka na to, aby sa zabránilo adekvátnemu spracovaniu výživovej výživy.

Dôležité informácie

Ľudia trpiaci cirhózou pečene by mali jesť čo najzdravšie a vyhýbať sa potravinám, ktoré by mohli pečeň ďalej komplikovať. Podľa Mayo Clinic patrí k hlavným problémom pri prekonávaní cirhózy prostredníctvom stravovania vyhnúť sa alkoholu, jesť diétu s nízkym obsahom sodíka a jesť veľa čerstvého ovocia a zeleniny. Odporúčajú tiež jesť nízkotučné zdroje bielkovín, ako sú chudé mäso a ryby.

Zdravé jedlá

Zistilo sa, že niekoľko zdrojov potravy je prospešných pre fungovanie pečene a môže poskytnúť pozitívnu podporu tým, ktorí sa zaoberajú cirhózou a jej komplikáciami. Artičoky sa používali na podporu stavu pečene v európskom svete a nedávna štúdia v Španielsku na univerzite v Seville zistila, že extrakt z artičokov zlepšil produkciu žlče u myší. Púpava greeny sú ďalšie jedlo, ktoré tradične konzumujú osoby trpiace ochorením pečene. Nedávna štúdia v Kórei v Centre inteligentných potravín a liečiv zistila, že púpava chráni pečeň potkanov pred chemicky indukovaným zápalom.

Potenciál

Podľa Mayo Clinic nie je známy žiadny liek na cirhózu. Výsledok jazvy je zvyčajne trvalý a niekedy sa šíri. Avšak pečeň sama o sebe je regeneračná a môže správne fungovať, ak sa cirhóza príliš nerozšírila. Konzumáciou potravín, ktoré sú dobré pre Vašu pečeň a tráviaci systém všeobecne, je možné zvrátiť niektoré príznaky cirhózy, aj keď samotné jazvové tkanivo nezmizne.

Doplnky stravy

Ak je cirhóza závažná alebo pokročilá, môže byť ťažké získať všetku výživu, ktorú potrebujete, iba z celých zdrojov potravy. V týchto prípadoch možno budete chcieť doplniť svoju stravu o vitamíny, minerály a vopred strávené bielkoviny alebo tuky, ktoré sú k dispozícii v obchodoch so zdravou výživou.