Avíza

Ako prestať užívať Citalopram


Citalopram hydrobromid je selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu (SSRI) používaný na liečbu depresie a iných psychiatrických porúch. Všeobecne je známa pod obchodnou značkou Celexa. Syndróm prerušenia liečby alebo syndróm vysadenia SSRI sa môže objaviť, keď prestanete užívať Celexu alebo znižujete dávku.

Kara Ditto, prispievateľka do postgraduálnej medicíny online, uvádza, že syndróm prerušenia liečby sa objavuje aj vtedy, keď pacienti neužívajú citalopram tak pravidelne, ako by mali.

Subhuti Dharmananda, Ph.D., riaditeľ Inštitútu pre tradičnú medicínu v Portlande v Oregone, uvádza, že príznaky z prerušenia liečby môžu trvať od jedného do troch týždňov, ak sa nelieči.

Poraďte sa so svojím lekárom o tom, ako prestať užívať citalopram. Spoločne môžete prísť s plánom a naplánovať kontroly.

Začnite znižovať dávkovanie Celexy iba o 5 percent týždenne a nie o viac ako 20 percent, odporúča Dharmanande, bez ohľadu na to, ako netrpezliví budete. Urobte to s vedomím a dohľadom lekára.

Ak sa u vás vyskytnú príznaky z vysadenia, obnovte normálne dávkovanie. Patria k nim psychické príznaky, ako sú úzkosť, plač, nespavosť, podráždenosť, zmeny nálady alebo živé sny. Drugs.com uvádza agitovanosť, zmätenosť a hypomániu ako príznaky stiahnutia Celexy. Abnormálne kožné pocity, zimnica, závraty, únava, bolesti hlavy, letargia, bolesti svalov, nevoľnosť, výtok z nosa, tras a zvracanie sú tiež príznakmi syndrómu prerušenia liečby.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o úprave dávky, aby ste prestali užívať citalopram pomalšie. Váš lekár môže znížiť dávku o menšie množstvo alebo ju znížiť postupne.

Tip

  • Dharmananda odporúča používať čínske bylinné zloženie Gui Pi Tang alebo Gui Pi Wan na zmiernenie príznakov z vysadenia SSRI. Rastlinné lieky nie sú regulované FDA, preto sa poraďte so svojím lekárom.