Avíza

Potraviny, ktoré zvyšujú hladinu estrogénu


Diétny estrogén (fytoestrogén) sa nachádza v rôznych potravinách a bylinách, aj keď ich hladiny sa líšia v závislosti od zdroja. Štúdie preukázali, že fytoestrogény majú zdravotné prínosy, ktoré zahŕňajú znížené riziko rakoviny prsníka, rakoviny prostaty a kardiovaskulárnych ochorení, ako aj ochranu pred osteoporózou a zmiernenie príznakov menopauzy. Ženy môžu jesť potraviny s vysokým obsahom estrogénu, aby do svojho tela dodávali estrogén, ktorý potrebuje na zmiernenie príznakov menopauzy. Existuje päť skupín fytoestrogénov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v potrave.

Bioflavonoidy

Bioflavonoidy sa prirodzene nachádzajú v širokej škále rastlín a je známe, že pomáhajú telu regulovať hladiny estrogénu. Resveratrol je bioflavonoid, ktorý sa prirodzene vyskytuje v hrozne a červenom víne a bol klasifikovaný ako fytoestrogén na základe jeho schopnosti viazať sa a aktivovať estrogénové receptory. Bioflavanoidy sa nachádzajú v zelenine, niektorých bylinných čajoch a korení. Hroznom dodávajú fialovú farbu a tie, ktoré sa nachádzajú v sójových bôboch, majú tiež nejakú aktivitu podobnú estrogénu. Štúdie tiež ukázali, že bioflavanoidy môžu nahradiť estrogén a zmierniť návaly horúčavy u žien v menopauze. Flavonoidy sa nachádzajú takmer vo všetkých rastlinách, ich koncentrácia sa však líši. Napríklad citrusové plody, pohánka a všetky biele a žlté kvety majú veľmi vysoké koncentrácie.

Flavóny

Flavóny sú tiež súčasťou skupiny fytoestrogénov nazývaných flavonoidy. Flavóny sú prítomné ako flavonoidné glykozidy (cukry) v kvetoch, listoch a ovocných tkanivách živých rastlín. Ukázalo sa, že flavóny v niektorých potravinách regulujú hladinu estrogénu. Medzi tieto potraviny patrí zeler, petržlen, zeler, zelené korenie, tymián, harmanček, mrkva, olivový olej, mäta pieporná, rozmarín a oregano.

Izoflavóny

Sója je najbežnejším zdrojom potravy izoflavónov, vyskytujú sa však prirodzene aj v strukovinách, lucerne, ďateline a sladkostí. Štúdie preukázali, že ženy, ktorým sa podávali doplnky izoflavónu a mlieko po dobu jedného mesiaca, zažili dlhšie menštruačné cykly, čo je prospešné, pretože vedú k zníženiu celoživotnej expozície estrogénu a zníženiu rizika rakoviny prsníka. Izoflavóny sa nachádzajú vo vysokej koncentrácii v sójových bôboch a výrobkoch zo sójových bôbov, ako je tofu, sójová múka a sójové rezance. Sójové mlieko obohatené vápnikom je potravinový zdroj bohatý na fytoestrogén.

Kumestrolu

Ukázalo sa, že Coumestrol, ďalší typ flavonoidu, napodobňuje biologickú aktivitu estrogénu. Kemestroly sa nachádzajú v rôznych rastlinách a kvôli ich estrogénovej aktivite sa skúmali, ako sa dajú použiť na prirodzenú liečbu hladín estrogénov u žien. Coumestrol sa vyskytuje v niekoľkých druhoch strukovín, ružičkových klíčkov a špenátu, ale vo vyšších koncentráciách sa nachádza v ďateline a sóji.

Lignany

Lignany stimulujú produkciu globulínu viažuceho pohlavné hormóny (SHBG), glykoproteínu vyrábaného v pečeni. Ukázalo sa, že ligníny znižujú produkciu buniek rakoviny prsníka. Ženy konzumujúce potraviny s vysokou koncentráciou lignanov majú zvýšené pomery progesterón-estrogén a menej anovulačných cyklov, ktoré sú ovulačným cyklom, pri ktorom nedochádza k ovulácii. To naznačuje, že spotreba lignanov vedie k zlepšenej funkcii vaječníkov. Lignany môžu obsahovať potraviny bohaté na vlákninu, ako je ľanové semeno, ako aj iné olejnaté semená, ako je sezam. Nachádza sa tiež v celých zrnách ako sotva a pšenica, strukovinách, ako sú fazuľa, lima alebo cícer, av zelenine, ako je mrkva, baklažán, priadza alebo tekvica.

Ďalšie potraviny bohaté na estrogén

Existuje niekoľko ďalších potravín, ktoré obsahujú fytoestrogény, ktoré prirodzene regulujú hladinu estrogénu. Ovocie ako jablká, rande, slivky a čerešne a zelenina, ako napríklad repa, paradajky, olivy, zemiaky, uhorky, baklažán a brokolica, sú zdrojom prírodného estrogénu. Môžete tiež vyskúšať zrná ako ovos, chmeľ a ryža alebo semená ako fenikel, slnečnicové semená a lucernu. Fazuľa ako štiepaný hrášok, hrášok čierny, fazuľa lima a fazuľa tmavá sú potraviny bohaté na estrogény. Medzi bylinky a koreniny s vlastnosťami podobnými estrogénu patrí cesnak, zázvor, šalvia čaj, kurkuma a oregáno.