Avíza

Ako vyliečiť nehty na nechtoch rýchlo


Huba na nechty na nohách sa objaví, keď druh huby infikuje 1 alebo viac ako nechty na nohách. Ak sa sprchujete vo verejných priestoroch, nosíte topánky bez ponožiek alebo máte nohy, ktoré sú náchylné na potenie, v určitom okamihu svojho života sa môže objaviť plesňová pleseň. Aj keď niektorí ľudia sú náchylnejší na získanie plesňovej huby ako iní, ktokoľvek môže dostať plesňovú pleseň bez ohľadu na to, ako sú jej chodidlá čisté alebo suché. Váš lekár má k dispozícii niekoľko domácich liečivých prípravkov na ošetrenie nechtov na nechty na nohách, ako aj voľnopredajných liekov a liekov na predpis.

Namočte nohu do octu jablčného muštu. Každý deň, keď vystúpite zo sprchy, ponorte nohu do plastovej nádoby s octom jablčného muštu. Ak si všimnete, že plesňové huby miznú, tento domáci liek môže pre vás fungovať.

Ak je huba závažnejšia, vyskúšajte voľne predajné plesňové krémy ako Lotrimin AF. Účinnou látkou Lotrimin AF je antimykotikum nazývané „klotrimazol“, ktoré pomáha liečiť svrbenie a rast plesní z nechtov na nechtoch. Ak nedokážete dostať krém dostatočne hlboko pod nechty na nohách alebo ak liek nie je dostatočne silný, obráťte sa na svojho lekára.

Choď k doktorovi. Ak si nedokážete liečiť plesne na nechtoch sami, lekár vám môže predpísať antifungálny lak ako Penlac, ktorý prenikne hlbšie do nechtov ako krém. Lak sa natiera ako lak na nechty a potom sa vstrebáva do nechtového lôžka na ošetrenie huby.

Ak vaša pleseň nie je napravená antifungálnym lakom, požiadajte svojho lekára, aby vám predpísal perorálnu antimykotickú tabletu, ako je itrakonazol, flukonazol alebo terbinafín. S antimykotickými tabletami sú však spojené niektoré vedľajšie účinky, vrátane kožných vyrážok, bolesti žalúdka a bolesti hlavy. Terbafín má ďalšie, závažnejšie vedľajšie účinky vrátane zmien v chuti a vizuálnych halucináciách.

Ak vaša huba nemôže byť liečená niektorou z vyššie uvedených možností, lekár sa môže rozhodnúť nechať si nechty na nohách. Odstránenie nechtov na nohách je menšia procedúra, ktorá sa uzdraví o niekoľko týždňov, ale nechty na nohách nemusia rásť až rok. Ak je nehetová huba v spodnej časti nechtu, môže to byť jediná možnosť, ako ošetriť nehetovú nehtu.

Tip

  • Pri používaní verejných spŕch používajte žabky a vždy noste ponožky.

Tip

  • Ak je vaša plesňová pleseň sprevádzaná vysokou horúčkou, nevoľnosťou alebo zvracaním, choďte na pohotovosť.