Avíza

Ako sa starať o svoju pečeň


Pečeň je veľmi významný glandulárny orgán tela. Tento červenkastý hnedý orgán sa nachádza pod bránicou na pravej strane brucha a váži asi 3 kg. Je zodpovedný za hlavné telesné funkcie, ako je sekrécia žlče, ktorá je nevyhnutná pre emulgáciu a absorpciu tukov, premenu cukru na glykogén, ktorý sa potom ukladá na použitie na svaly, tvorbu močoviny (hlavnej zložky moču) a aminokyselín. a filtráciu toxínov z krvi, aby sa zabránilo nečistotám. Pečeň je v podstate jedným z orgánov, ktorý udržiava náš systém v prevádzke, a preto je dôležité, aby ste sa o ňu starali, aby ste prežili zdravý život.

Jedzte právo, aby vaša pečeň bola zdravá. Potraviny s vysokým obsahom bielkovín, ako je mäso, vajcia, orechy alebo strukoviny, sú vynikajúce pre pečeň; a rovnako aj čerstvé ovocie, ako je papája, avokádo a melón. Zelenina, ako je špenát, kapusta, uhorka, mrkva, paradajky, fazuľa a klíčky, sú dobrými prostriedkami na ochranu pečene proti chorobám. Medzi ďalšie druhy potravín, ktoré pomáhajú pri detoxikácii pečene, patrí brokolica, cesnak, repa, cibuľa, pšeničné klíčky a huby.

Sledujte svoju spotrebu tukov. Potraviny, ktoré sú mastné a mastné, ako napríklad slanina, saláma, zemiakové lupienky, hranolky a párky, nie sú pre pečeň také zdravé, ako aj mliečne výrobky, napríklad zmrzlina alebo syr. Spracované potraviny, ako napríklad hovädzie mäso a párky v rožku, sa tiež považujú za nezdravé pre pečeň. Tieto potraviny obsahujú nasýtené tuky, ktoré sú pre pečeň dosť náročné.

Pri konzumácii nápojov s vysokým obsahom kofeínu nastavte niektoré hranice. Soda, káva a čaj sa považujú za nezdravé, ak sa konzumujú vo veľkých množstvách; skúste sa obmedziť na najviac 3 šálky denne.

Piť veľa vody. Voda je najlepším činiteľom, pokiaľ ide o čistenie pečene. Pomáha vyplavovať toxíny z tela, čím oživí celý systém. Čerstvé šťavy, ako je pomarančová a citrónová šťava, sú pre vás dobré - tieto šťavy obsahujú zdravé kyseliny, ktoré sú prospešné pre celkové čistenie pečene a tela.

Sledujte príjem cukru. Konzumácia veľkého množstva rafinovaného cukru nie je škodlivá iba pre pečeň, ale aj pre váš celkový systém. Keď pečeň spracúva príliš veľa cukru, premení ju na tuky a cholesterol - a vysoké množstvá obidvoch týchto látok nielen prispejú k nárastu hmotnosti, ale tiež vytvoria vysoké riziko kardiovaskulárnych chorôb. Príliš veľa umelých sladidiel je tiež škodlivých pre pečeň a zvýši riziko vzniku celkovej únavy alebo hypoglykémie.

Vyhnite sa nadmernému pitiu alkoholu. Likvidácia alkoholu, piva a vína je pre pečeň náročné. Jedna až dve nápoje alkoholu denne nie sú škodlivé pre ľudí so zdravými pečeňami. Ale 3 a viac nápojov sa neodporúča a môže viesť k alkoholovej hepatitíde. Ľudia s ochorením pečene by nikdy nemali piť alkohol. To isté platí pre jednotlivcov, ktorí podstupujú lieky - miešanie alkoholu s liekmi proti bolesti alebo inými druhmi liekov môže byť pre Vašu pečeň nebezpečné.

Prestaňte fajčiť a vyhýbajte sa toxickým výparom a tekutinám. Vdýchnutý vzduch z pľúc je filtrovaný vašou pečeňou. Ak teda dýchate nezdravý vzduch zo svojho okolia, je pravdepodobné, že aj vaša pečeň sa stane nezdravou. Ľudia, ktorí fajčia, majú vysoké riziko vzniku rakoviny pečene a iných typov chorôb postihujúcich hlavné orgány. S insekticídmi alebo sprejmi na chyby, riedidlami na bolesti, aerosólovými alebo tekutými čistiacimi prostriedkami a sprejmi na vlasy by sa malo zaobchádzať opatrne. Noste masku, aby ste predišli vdýchnutiu výparov, ktoré môžu poškodiť pečeň.

Pri stykoch používajte ochranu a vyhýbajte sa zdieľaniu osobných vecí. Niektoré ochorenia pečene, ako je hepatitída, sa prenášajú krvou a telesnými tekutinami. Preto používajte kondómy a vyhnite sa zdieľaniu svojich osobných vecí, ako sú zubné kefky, britvy alebo sady manikúry, najmä ak váš partner trpí ochorením pečene.

Navštívte svojho lekára a naplánujte si očkovanie proti hepatitíde. Hepatitída A a B sú najbežnejšie nákazlivé choroby pečene. Získanie vakcíny proti hepatitíde vám pomôže chrániť vás pred infekčnými vírusmi, ktoré spôsobujú veľké poškodenie pečene.

Tip

  • Lieky ako valium (diazepam) a Restoril (temazapam) sa majú užívať podľa pokynov lekárov. Veľké množstvo týchto liekov môže byť potenciálne toxické pre pečeň.

Pozri si video: MOJE PSY ZDOBIA MEDOVNÍKY. Vianočná challenge (August 2020).