Avíza

Paracetamolové vedľajšie účinky


Paracetamol je rodové meno pre Tylenol a predáva sa predovšetkým v Kanade a európskych krajinách, hoci sa dá získať aj v Spojených štátoch. Paracetamol obsahuje liečivo známe ako acetaminofén a je mierne a používa sa na rôzne účely. Nie je známe, že by paracetamol mal mnoho vedľajších účinkov, keď sa liek užíva podľa pokynov, aj keď existujú nejaké zriedkavé a vážne vedľajšie účinky, o ktorých by ste mali vedieť, ak ich plánujete užívať.

Používanie

Paracetamol sa najčastejšie používa na zmiernenie bolesti a zníženie horúčky. Zaoberá sa predovšetkým jednoduchými horúčkami, bolesťami hlavy, bolesťami kĺbov a inými malými bolesťami. Paracetamol však nezbavuje stuhnutosť, sčervenanie a opuch, ktoré spôsobuje reumatoidná artritída, je však známe, že zmierňuje niektoré bolesti, ktoré sú s tým spojené. Paracetamol sa predáva na pulte a dodáva sa v rôznych formách, ako sú žuvacie tablety, kapsuly, čapíky, tekutina, prášok a pilulky. Môže sa používať v akomkoľvek vekovom rozmedzí, od dojčiat po dospelých, v rôznych dávkach.

Zriedkavé vedľajšie účinky

Pri používaní paracetamolu sa u vedľajších účinkov vyskytuje len veľmi málo ľudí. Môžu sa však vyskytnúť, rovnako ako u iných liekov, a preto by sa s nimi malo brať ohľad na kohokoľvek, kto ich užíva. Nasledujúce vedľajšie účinky sa vyskytujú zriedkavo, ale mali by ste ich oznámiť lekárovi, ak spozorujete akýkoľvek z nich, ktorý sa vyskytne po užití Paracetamolu. Horúčka so zimnicou alebo bolesť v krku, ktorá nie je spojená s predchádzajúcimi chorobami, môže byť príznakom alergickej reakcie na Paracetamol. Ďalším vedľajším účinkom, ktorý sa môže vyskytnúť, sú vredy, biele škvrny v ústach a perách a orálne vredy. Kožné vyrážky alebo žihľavka boli zaznamenané ako častejší vedľajší účinok a v niektorých prípadoch bolo hlásené nezvyčajné krvácanie alebo modriny. Slabosť, únava a bolesť v dolnej časti chrbta alebo na boku, ktoré môžu byť ostré alebo ťažké, je ďalším vedľajším účinkom, ktorý prichádza s neznášanlivosťou paracetamolu. Ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených vedľajších účinkov, mali by ste sa čo najskôr spojiť s lekárom, aby ste zistili, či by ste mali pokračovať v jeho užívaní.

Závažné vedľajšie účinky

Niektoré vedľajšie účinky paracetamolu sú ešte menej časté, ale závažnejšie ako tie, ktoré boli uvedené vyššie. Najzávažnejším problémom Paracetamolu je účinok na pečeň, a preto je potrebné sa okamžite venovať určitým veciam. Žlté oči alebo koža môžu byť príznakom poškodenia pečene v dôsledku požitia paracetamolu, čo sa najčastejšie pozoruje pri vysokých dávkach alebo pri dlhšom používaní. Krvný moč a stolica sú tiež vedľajším účinkom paracetamolu a naznačujú podráždenie žalúdka. Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z týchto vedľajších účinkov, mali by ste sa okamžite spojiť so svojím lekárom a čo najskôr vyhľadať starostlivosť, aby sa reakcia zmiernila.

Opatrenia

Aj keď je paracetamol pomerne mierny liek s malými vedľajšími účinkami, existuje niekoľko vecí, ktoré s väčšou pravdepodobnosťou spôsobujú jeho neznášanlivosť v tele. Konzumácia alkoholu pri užívaní tohto lieku je nebezpečná, pretože zvyšuje pečeň. Paracetamol sa má používať iba podľa pokynov lekára a nikdy sa nemá užívať dlhšie, ako je odporúčané. Upozornite svojho lekára na všetky lieky, ktoré užívate pred začiatkom liečby paracetamolom, pretože určité lieky, ako napríklad aspirín alebo ibuprofén, s ním majú negatívne interakcie a môžu zvýšiť pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Predávkovať

Predávkovanie paracetamolom je zriedkavé, aj keď bolo hlásené v mnohých prípadoch. Ak vy alebo niekto, koho poznáte, pravidelne užívate Paracetamol, môžu byť príznakom predávkovania nasledujúce príznaky. Závažné hnačky, zvýšené potenie, strata chuti do jedla, nevoľnosť a vracanie, kŕče v žalúdku alebo silná bolesť alebo opuch, citlivosť a bolesť v hornej časti brucha môžu byť príznakmi predávkovania paracetamolom a mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.