Avíza

Čo je to neurálna foraminálna stenóza?

Čo je to neurálna foraminálna stenóza?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Neurálna foraminálna stenóza je zúženie alebo zúženie priechodov, ktorými prechádzajú nervy. Konkrétne sa to týka zúženia otvoru medzi stavcami, ktorým prechádza stredná miecha. To vedie k stlačeniu miechy samotnej a môže sa vyskytnúť v krku aj v dolnej časti chrbta. Najčastejšie sa vyskytuje u starších ľudí.

Príčiny

Degenerácia disku je najbežnejšou príčinou neurálnej foraminálnej stenózy. To spôsobuje zúženie otvoru medzi stavcami a vedie k tlaku na samotnú miechu, čo vedie k neurálnej foraminálnej stenóze. Môže sa vyskytnúť aj v dôsledku osteoartritídy a reumatoidnej artritídy.

Príznaky

Príznaky nervovej foraminálnej stenózy sú brnenie, bolesť, necitlivosť a slabosť v postihnutej oblasti. Niekedy je bolesť prítomná iba na jednej strane chrbta alebo krku. Bolesť je zvyčajne chronická a progresívna, s postupom času sa zhoršuje.

Diagnóza

Diagnóza nervovej foraminálnej stenózy môže byť ťažká. Všeobecne všetko, čo je potrebné na diagnostiku, je röntgen, prípadne MR a kompletná anamnéza poskytnutá vášmu lekárovi.

Liečba

Cvičenie sa môže vykonávať s fyzickým terapeutom, aby sa zmiernila bolesť, zmiernili príznaky a zabránilo akémukoľvek oslabeniu z dôvodu nedostatočnej fyzickej aktivity. To isté platí pre injekcie kortikosteroidov. Ak je stav zvlášť oslabujúci a sťažujú jednoduché činnosti, ako je státie a chôdza, môže byť potrebná operácia.

Prognóza

Neurálna foraminálna stenóza je progresívny stav, takže ak základné príčiny zostanú neliečené, príznaky sa časom zhoršia. Ak je základná príčina účinne riešená a správne sa s ňou zaobchádza, neexistuje žiadny dôvod, aby sa stav znovu objavil.