Avíza

Prečo sú svaly okolo môjho kolena tesné a boľavé?


Vaše kolená sú najväčšie, najťažšie kĺbové kĺby vo vašom tele. Pretože do tohto kĺbu je vložených toľko svalov hornej končatiny, okolo kolena môže spôsobiť bolesť a napätie mnoho faktorov.

Svaly

Hlavné svaly stehien, vnútorných stehien a vonkajších stehien sa všetky zasúvajú buď priamo do kolena alebo do oblasti bezprostredne obklopujúcej koleno (pozri odkaz 1). Akákoľvek činnosť vyžadujúca namáhavé používanie svalov nôh vyvolá napätie a bolesť v stehne aj okolo kolena.

Šľachy

Existuje rozsiahla sieť šliach, ktoré spájajú všetky svaly stehien s oblasťami do kolena a okolo neho. Kmeň spôsobený na ktorejkoľvek zo šliach okolo kolena sa môže tiež ťahať za zodpovedajúce svaly nôh, čím vytvára na viacerých úrovniach napätie a bolesť.

Tekutina

V dôsledku zranenia alebo nadmerného používania môže dôjsť k hromadeniu tekutín okolo kolena. (Pozri referenciu 2) Prebytok tekutiny spôsobuje opuch, ktorý zvyšuje napätie a bolesť okolo kolena, čo je tiež cítiť vo svaloch obklopujúcich koleno.

Zranenia

Podľa kliniky Mayo medzi bežné príčiny bolesti kolena patrí náraz na koleno, opakovaný pohyb alebo nadmerné používanie, náhle zatáčky alebo otočenie, zlé pristátie z pádu alebo skoku alebo degenerácia s vekom. (Pozri referenciu 3)

Prevencia

Pravidelné cvičenie a strečing je kľúčom k prevencii bolesti kolena. Udržiavanie svalov okolo kolena pomocou cvičenia s nosením záťaže a udržiavanie pružných šliach pri napínaní môže znížiť bolesť a napätie; pomôže tiež zabrániť ďalšiemu zraneniu.