Avíza

Rupturované príznaky hrubého čreva


Divertikulitída, známa tiež ako prasknuté hrubé črevo, sa vyskytuje, keď malé časti tkaniva (vaky) vypuknú z hrubého čreva a roztrhnú sa a získajú infekciu. Jednotlivé vaky sa nazývajú divertikulum a viac ako jeden vak sa označuje ako divertikula. Ako človek starne, svaly výstelky hrubého čreva sú ťažšie a na odstránenie odpadu je potrebný väčší tlak. Praskliny vo svalových stenách umožňujú vreckám tkaniva vybúrať sa z hrubého čreva z vnútorného tlaku. Vyvinuté vaky sa potom nazývajú divertikula. Najčastejšie sa vyskytujú divertikly na konci hrubého čreva - oblasť nazývaná sigmoidné hrubé črevo. U jedincov starších ako 50 rokov je pravdepodobnosť výskytu divertikúl pravdepodobnejšia. Ak má lekár podozrenie, že jednotlivec môže mať divertikulu, môže sa vykonať séria diagnostických testov, ktoré môžu zahŕňať röntgenové lúče bária, CT, ultrazvuk a kolonoskopiu. Liečba zahŕňa zmeny stravovania vrátane obmedzení týkajúcich sa vlákniny, orechov a semien. Lekár môže tiež predpísať viac odpočinku alebo lieky proti kŕčom na zmiernenie bolesti. Perorálne antibiotiká môžu byť predpísané pre mierne príznaky divertikulitídy. Závažnejšie príznaky môžu vyžadovať menej vláknitú stravu, aby sa obmedzilo množstvo odpadu, ktorý prechádza tračníkom, a prípadne chirurgický zákrok, ak telo jednotlivca nereaguje na antibiotiká. Podľa Mayo Clinic iba asi 25 percent jednotlivcov trpí príznakmi spojenými s divertikulitídou.

Bolesť

Vzhľadom na to, že hrubé črevo sa zužuje tam, kde sa vytvorila divertikula, môžu sa pri prechode fekálnou hmotou cez hrubé črevo vyskytnúť bolesti a kŕče v bruchu - zvyčajne sa vyskytujúce v dolnej ľavej časti brucha. Bolesť môže byť okamžitá a závažná alebo môže byť mierna a môže prísť a odísť. Jemnosť brucha môže byť tiež príznakom divertikúl.

Horúčka

Horúčka nad 100 stupňov Fahrenheita, ktorá trvá dlhšie ako dva dni v kombinácii s inými príznakmi, môže byť príznakom divertikly. Jedinci trpiaci horúčkou nad 101 stupňov, ktorí tiež majú zlú reakciu na perorálne antibiotiká, môžu byť prijatí do nemocnice na intravenózne podanie tekutín a antibiotík.

Nevoľnosť

Naštvaný žalúdok, zvracanie, nevoľnosť a možný absces v panvovej oblasti sú všetky príznaky, ktoré môžu trpieť divertikulitídou.

Hnačka

Ako príznaky divertikulitídy sa môžu vyskytnúť častejšie črevné pohyby, ktoré sú uvoľnené v konzistencii a tiež trpia väčším tlakom brucha a zvukami čreva. Jednotlivec môže trpieť neúplnou evakuáciou stolice a môže cítiť intenzívny tlak, aby sa vrátil ihneď po odstránení stolice. Jednotlivci môžu tiež trpieť inkontinenciou stolice s divertikulitídou.

Krvácajúca

Krvácanie do hrubého čreva môže nastať, keď cievy prasknú v divertikulu; môže sa vyskytnúť niekoľko dní alebo môže byť prerušovaný. Prechod krvných zrazenín z hrubého čreva, ktoré sú červené alebo gaštanové, je tiež možným príznakom divertikulitídy. Krv alebo krvné zrazeniny sa môžu vyskytnúť s bolesťou alebo bez nej.

Obštrukcie

Viac ako jeden incident divertikulitídy môže spôsobiť zjazvenie a stuhnutie svalov obloženia hrubého čreva a hrubého čreva, čo sťažuje prechod tuhého odpadu, čo vedie k tomu, že odpad bráni priechodu hrubého čreva.