Avíza

Ako zvládať bolesť kŕčových žíl


Varikokéla je lekársky termín používaný na opis abnormálne rozšírených alebo veľkých žíl v miešku. U väčšiny mužov sa varikokély nachádzajú iba pri lekárskom vyšetrení. Mnohé varikokély nespôsobujú žiadne príznaky, ale u niektorých mužov môžu spôsobiť bolesť v miešku, niekedy extrémnu, a ak zostanú neliečené, môžu ovplyvniť plodnosť. V zriedkavých prípadoch môžu varikokély spôsobiť zmrštenie semenníkov. Dlhodobé státie alebo intenzívna aktivita môžu zvýšiť bolesť kŕčových žíl.

Liečba kŕčových žíl

Ľahnite si so zdvihnutými nohami. Zníži sa tým tok krvi do zväčšených žíl, čo pomôže bolesti.

Užívajte protizápalové lieky, ako je ibuprofén, aby ste zmiernili opuchy a zmiernili nepohodlie.

Na podporu mieška používajte priliehavé spodné prádlo, napríklad nohavičky alebo atlétovú podpornú látku.

Položte ľadový obklad na bolesť na niekoľko minút, aby ste znížili opuch.

Vykonajte ambulantnú operáciu na zníženie prietoku krvi do žily. Varikokelektómia, ktorú vykonáva urológ v celkovej anestézii, je postup, pri ktorom je zväčšená žila ligovaná alebo zviazaná a prietok krvi presmerovaný do normálnych žíl.

Zvážte nechirurgickú embóliu varikokély. Pri tomto postupe sa malá plastová skúmavka obsahujúca cievky vloží malým rezom do slabín a potom sa cievky, vedené rôntgenovým žiarením, umiestnia do varikokély, aby sa blokoval prietok krvi. Tento ambulantný zákrok sa vykonáva pri miernom upokojení a môže pomôcť zmierniť bolesť a tlak.

Tip

  • Varixy sú najčastejšie u mužov vo veku 15 - 25 rokov. V 90% prípadov sa varikokély nachádzajú na ľavej strane mieška. Existuje mnoho teórií o tom, prečo sa zdá, že varikokély ovplyvňujú plodnosť, ale podľa Americkej spoločnosti pre prax reprodukčnej medicíny varikokély pravdepodobne zabíjajú alebo poškodzujú spermie.

Tip

  • Chirurgický zákrok na liečbu kŕčových žíl je všeobecne len u mužov, ktorí majú vážne problémy s bolesťou alebo neplodnosťou. Všeobecne platí, že ak sú varixy detegovateľné iba pomocou ultrazvuku, chirurgia nie je potrebná. Po operácii alebo embólii sa môžu znovu objaviť kŕčové žily. Ak sa varikokély náhle objavia u staršieho muža, môže to znamenať prítomnosť nádoru v žile mieška.