Avíza

Ako čítať výsledky krvných testov štítnej žľazy

Ako čítať výsledky krvných testov štítnej žľazyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Štítna žľaza je veľmi komplikovaná žľaza. Je zodpovedný za produkciu hormónov, ktoré usmerňujú náš metabolizmus. Výsledkom je, že príznaky nízkej funkcie štítnej žľazy sú pretrvávajúci pocit chladu, letargia a priberanie na váhe. Ľudia s hyperaktívnou štítnou žľazou sa budú cítiť horúco, trochu nervózne a schudnú. Krvné testy štítnej žľazy môžu pomôcť diagnostikovať nerovnováhu štítnej žľazy, ako aj príčinu dysfunkcie štítnej žľazy.

Ako čítať výsledky krvných testov štítnej žľazy.

Pozrite sa na úrovne TSH. TSH znamená hormón stimulujúci štítnu žľazu a normálne je medzi 0,5 a 5,5. TSH je zodpovedná za tvorbu hormónov, ktoré sú v kroku 2.

Preskúmajte úrovne T3 a T4. To sú hormóny, ktoré sú skutočne zodpovedné za účinky štítnej žľazy. Zvyčajne sa merajú ako „voľný T3“ a „voľný T4“, pretože ostatné testy sa dajú ľahko vyhodiť pomocou liekov. T4 je normálne 0,8 až 1,8. T3 je štyrikrát účinnejší ako T3 a obvykle je medzi 230 a 420.

Pozrite sa na relatívne hladiny TSH a T3 a T4. Ak sú vaše hladiny TSH nízke a úrovne T3 a T4 sú vysoké, znamená to, že abnormálne produkujete T3 a T4, čo spôsobuje, že hladiny TSH sú potlačené. Ak sú úrovne T3 a T4 nízke spolu s nízkymi hladinami TSH, nevyrábate dostatok TSH. Nakoniec, ak sú vaše úrovne T3 a T4 nízke a úrovne TSH vysoké, máte problémy iba s výrobou T3 a T4.

Pozrite sa na pomer T3 k T4. T3 je vyrobený z T4, a ak sú vaše voľné úrovne T3 nízke, ale vaše voľné úrovne T4 sú vysoké, máte problémy s konverziou. Pretože T3 je účinnejší ako T4, problém s konverziou vám dá celkovo nízku funkciu štítnej žľazy.

Vyhľadajte ďalšie testy, ktoré už boli spustené. V niektorých prípadoch sa uskutočnia aj ďalšie testy na zlúčeniny, ako sú protilátky, index voľného tyroxínu, tyroglobulín a ďalšie krvné testy. Môžu byť nariadené pre určité podozrivé stavy, ako je rakovina štítnej žľazy, Hashimotova tyreoiditída a ďalšie choroby.