Avíza

Je Sudafed antihistaminikum?


Sudafed, obchodná značka pre generický liek pseudoefedrín, nie je antihistaminikum. Je dekongestantom, ktorý je v USA a Kanade dostupný na voľnej nohe pod rôznymi obchodnými značkami a vo všeobecnej forme vo väčšine lekární a obchodov na celoštátnej úrovni. Niektoré obchodné značky, ktoré sú k dispozícii pod: Chlor-Trimeton Non-Drowsy Decongestant, Dimetapp Decongestant, Triaminic Decongestant, Benylin Decongestant (Canada), Drixoral N.D. (Canada) a Maxenal (Canada). (Antihistaminikum, ako je Benadryl, zabraňuje uvoľňovaniu histamínu v tele, čo je spôsob, ako telo bojuje proti dráždivým látkam alebo alergénom, ktoré spôsobujú kýchanie, kongesciu a iné alergické reakcie.)

Výhody pseudoefedrínu

Pseudoefedrín pôsobí ako vazokonstriktor v dutinách, čím otvára nosové kanáliky a zmenšuje sliznice. Tým sa zmierňujú príznaky Ђњ un runny noseun a sínusového tlaku.

Na čo sa pseudoefedrín používa?

Pseudoefedrín zmierňuje alergiu a nachladené príznaky kongescie, kašľa, bolesti a tlaku v sínusovej dutine, nádchu a ďalšie príznaky. Predáva sa na prepážke vo forme tabliet, kapsúl, tekutín a sirupov (tiež vo forme s predĺženým uvoľňovaním). Niektoré sú dostupné iba na lekársky predpis.

Ušné infekcie

Pseudoefedrín je účinný aj pri infekciách uší odvádzaním nahromadenej tekutiny do uší. Ušné kanáliky sú spojené s dutinami a pseudoefedrín môže byť nápomocný pri liečení ušiach a tlaku okolo uší.

Varovanie

Ak ste tehotná alebo dojčíte, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete používať výrobky obsahujúce pseudoefedrín (skontrolujte štítky), pretože Vaša dávka môže byť pre vaše dieťa obmedzená alebo bezpečná. U starších a malých detí / dojčiat, pri určitých liekoch a pri určitých zdravotných podmienkach sa môžu vyskytnúť vážne vedľajšie účinky.

Vedľajšie účinky

Mierne vedľajšie účinky zahŕňajú závraty alebo točenie hlavy, nervozitu, miernu nespavosť a búšenie srdca. Medzi závažné vedľajšie účinky (pri predávkovaní) patria halucinácie, dýchavičnosť, rýchly tlkot srdca, nespavosť, záchvaty a podobné systémové traumy.