Avíza

Ako urobiť Epley doma

Ako urobiť Epley domaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Neočakávané a intenzívne závratné kúzla sú alarmujúce, neuveriteľne nepohodlné a niekedy nebezpečné, najmä tie, ktoré sa vyskytnú počas jazdy. Benígne paroxysmálne pozičné vertigo (BPPV) spôsobuje najviac epizodické závraty. Vyskytuje sa, keď sa ušné častice uhličitanu vápenatého s veľkosťou piesku, nazývané kanáliky alebo otoconia, uvoľnia a pohybujú sa v zvukovode. Cvičenia týkajúce sa premiestnenia Canalith, ako je napríklad manéver Epley, obnovujú voľné otoconie na ich správnom mieste a sú bezplatnou a vysoko účinnou metódou na zmiernenie BPPV. Keď prvýkrát robíte Epleyho manéver, uistite sa, že je v lekárskej kancelárii; opakujte neskôr podľa potreby doma. Po vykonaní Epleyovho manévru nie je potrebné obmedzovať držanie tela, pokiaľ sa nezvýši váš závrat.

Identifikujte postihnuté ucho konzultáciou s lekárom, aby ste zaistili, že začnete Epleyov manéver na správnej strane.

Sedieť vzpriamene v strede postele s roztiahnutými nohami. Vankúš umiestnite horizontálne priamo za chrbát. Otočte hlavu o 45 stupňov smerom k symptomatickému uchu. Môže to vyvolať krátkodobé závraty.

Hlavu držte otočenú nabok a ľahnite si. Vaše chrbát a ramená budú spočívať na vankúši a vaša hlava sa nakloní späť, aby si mohla odpočinúť na posteli. Zostaňte tak týmto spôsobom 30 až 60 sekúnd, prirodzene dýchajte. Keď si ľahnete, môže sa vyskytnúť prechodnejšie závraty.

Keď ležíte na vankúši, otočte hlavu na opačnú stranu. Zostaňte na mieste 30 sekúnd a pohodlne dýchajte. Otáčanie hlavy môže vyvolať ďalšie závratné kúzlo.

Prejdite na svoju stranu, aby vaše telo a hlava ležali v rovnakom smere, a vzpierajte sa hornou rukou, mierne sa otáčajte dopredu, aby ste mohli otočiť tvár smerom k podlahe. Zostaňte v tejto polohe 30 sekúnd až 60 sekúnd a ľahko dýchajte. Môže sa vyskytnúť ďalšie závratné kúzlo.

Vykloňte nohy a chodidlá cez bok postele a posaďte sa vo zvislej polohe. Držte hlavu rovno a bradu si zastrčte do 45 stupňov. Zostaňte na mieste 60 sekúnd a pohodlne dýchajte.

Tip

  • Pred spaním urobte Epley, pretože to môže spôsobiť únavu.

Tip

  • Ihneď vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa u vás vyskytnú bolesti hlavy, zmeny videnia, fyzická slabosť alebo strata citlivosti.

    Vykonanie Epley doma pravdepodobne pravdepodobne spôsobí závraty alebo závraty krátko pred správnym umiestnením častíc ucha.