Avíza

Ako zistiť, či váš kontaktný objektív vypadne


Mnoho ľudí so zrakovým postihnutím volí štýl a pohodlie kontaktných šošoviek, ktoré sa často označujú jednoducho ako kontakty. V priebehu rokov sa kontakty pokročili v dizajne a pohodlí. Mäkké kontaktné šošovky, ktoré boli prvýkrát uvedené na trh v Spojených štátoch začiatkom 70. rokov, prichádzajú v rôznych farbách a môžu sa nosiť dlhšiu dobu. Aj keď sú šošovky správne nasadené, je nevyhnutné správne zaobchádzať s kontaktmi. Blikanie alebo trenie šošovky z očí alebo okolo očí môže spôsobiť podráždenie, infekciu a rozmazané videnie. Ako teda zistíte, či vaše kontaktné šošovky vypadnú?

Zatvorte každé oko a zaostrite na objekt druhým okom, aby ste zistili, ktoré z nich bolo ovplyvnené. Potom starostlivo pozerajte dole a okolo seba na vylúčené šošovky. Slabé alebo rozmazané videnie je prvým znakom toho, že šošovka mohla vypadnúť.

Použite zrkadlo na kontrolu postihnutého oka. Šošovka sa mohla vysušiť dovnútra viečka, mimo rohovky. V takom prípade jemne potiahnite hornú časť viečka tak, aby šošovka pracovala späť nad rohovkou. Alebo vypláchnite oko kontaktnými šošovkami, ktoré navlhčujú kvapky alebo soľným roztokom, aby ste šošovku uvoľnili.

Pred zasunutím do oka skontrolujte, či je kontaktná šošovka odstránená, a skontrolujte správny tvar misky. Jedným z dôvodov vypadnutia šošovky z oka. Väčšina mäkkých kontaktných šošoviek je zafarbená do mäkkej modrej, aby boli ľahšie viditeľné. Vaše kontakty môžu mať pri vkladaní aj písmená alebo čísla, ktoré označujú správnu stranu. Ak vaše kontakty nezostanú na svojom mieste, obráťte sa na svojho očného lekára.

Tip

  • Pred manipuláciou so šošovkami si umyte ruky mydlom a vodou. Nepoužívajte mydlo s krémom ani parfumami, ktoré by sa mohli prilepiť na kontaktné šošovky a spôsobiť podráždenie alebo rozmazané videnie. Ruky si osušte čistou utierkou. Nenoste kontakty dlhšie, ako je odporúčaný lekár. Po vložení šošoviek naneste make-up, aby ste predišli podráždeniu očí.

Tip

  • Pre nositeľov kontaktných šošoviek je prestup kyslíka kľúčom k optimálnemu zdraviu očí. Čím lepšie, tým lepšie nespíte vo svojich kontaktoch, pokiaľ nie sú špeciálne predpísané kontaktné šošovky s predĺženým nosením. Nechajte svoje oči „dýchať“.

    Na čistenie kontaktov nepoužívajte sliny ani vodu z vodovodu, pretože môžu spôsobiť infekcie. Použite určený čistiaci roztok na kontaktné šošovky alebo obyčajný soľný roztok. Pri každom použití očistite, opláchnite a osušte puzdro na kontaktné šošovky a šošovky skladujte v čerstvom roztoku.