Avíza

Toxicita a symptómy kyslíka

Toxicita a symptómy kyslíka


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Je to niečo paradoxné, ale kyslík, ktorý potrebujeme na udržanie života, môže byť pri vdýchnutí pri vyšších koncentráciách veľmi toxický. Kyslík tvorí iba vyše 20 percent vzduchu, ktorý normálne dýchate, a vaše telo je vybavené tak, aby bez problémov zvládlo túto hladinu kyslíka. Vystavenie sa výrazne vyšším hladinám kyslíka počas dlhšieho obdobia však môže spôsobiť vážne a potenciálne život ohrozujúce zdravotné problémy.

Druhy

Existujú dva všeobecne známe typy kyslíkovej toxicity, ktorá je známa aj ako otrava kyslíkom alebo intoxikácia kyslíkom. Každý typ má svoj vlastný charakteristický súbor príznakov. Pomenované podľa systémov tela, ktoré ovplyvňujú, sú to toxicita pre pľúcne kyslík a kyslíková toxicita pre centrálny nervový systém (CNS). Aj keď potápači pravdepodobne obe zažijú, aj iné môžu byť vystavené takýmto toxicite. Obidve predstavujú nebezpečenstvo pre zdravie, ale z týchto dvoch je toxicita na CNS najnebezpečnejšia, pretože závažné príznaky sa objavujú rýchlejšie a s menším počtom varovných znakov.

Pľúcne príznaky

Symptómy pľúcnej toxicity sa zameriavajú na dolné dýchacie cesty, vrátane priedušnice, priedušiek a pľúc. Prvým príznakom tejto toxicity je generalizovaná bolesť za hrudnou kosťou alebo hrudnou kosťou. Táto bolesť má tendenciu zvyšovať intenzitu a plochu a často je sprevádzaná kašľom. Príznaky sa môžu šíriť zo stredu hrudníka do priedušnice a priedušiek, priechodov, ktoré prenášajú vzduch z priedušnice do pľúc. Všeobecne možno povedať, že každý, kto má tieto príznaky, sa pravdepodobne odstráni pred poškodením skôr, ako dôjde k trvalému nebezpečenstvu.

Príznaky CNS

Príznaky toxicity na CNS, ako už bolo uvedené, sa zvyčajne vyskytujú omnoho rýchlejšie a majú potenciál spôsobiť oveľa väčšie škody, ak pacient nereaguje rýchlo. Medzi konkrétne príznaky patria zmeny zraku a sluchu, úzkosť, podráždenosť, zmätenosť, nevoľnosť, zvracanie, závraty, strata vedomia a kŕče.

Vysoko rizikové skupiny

Hlbokomorskí potápači, ktorí počas dlhšieho časového obdobia vdýchnu vyššie koncentrácie kyslíka, sú skupiny s najväčšou pravdepodobnosťou zasiahnutí otravou kyslíkom. Nebezpečenstvo sa zvyšuje s tým, ako potápači prechádzajú do hĺbky kvôli zvýšenému vonkajšiemu tlaku. Rizikom sú aj nemocniční pacienti, najmä deti narodené predčasne, ktoré dostávajú doplnkový kyslík a ľudia, ktorí sa podrobujú hyperbarickej kyslíkovej terapii na liečbu otravy oxidom uhoľnatým alebo kyanidom alebo hŕstkou iných stavov.

Komplikácie

Pravdepodobnosť komplikácií je oveľa väčšia pri toxicite na CNS ako pri pľúcnom type. V extrémnych prípadoch sa však u obetí pľúcnej kyslíkovej toxicity môže vyskytnúť jazvenie pľúcneho tkaniva. Pretože toxicita na CNS môže spôsobiť náhlu stratu vedomia, jej obete nedokážu samy vyhľadať pomoc a ich stav môže rýchlo postúpiť k kóme a prípadne k smrti.Komentáre:

 1. Fekora

  This section is very useful here. Hope this post is relevant here.

 2. Webley

  Bravo, this excellent idea is necessary just by the way

 3. Seanan

  Je to veľmi vítané.

 4. Faulabar

  určite. A ja som tomu čelil. Poďme diskutovať o tejto otázke.Napíšte správu