Avíza

Aké sú funkcie hlavných orgánov v svalovej sústave?


Možno už viete, že vaše svaly závisia od kyslíka v pľúcach a od krvi od srdca. V menej zrozumiteľnom prípade svalovú sústavu podporuje niekoľko ďalších orgánov.

Pohlavné žľazy

Estrogén je vylučovaný vaječníkmi a stimuluje rast hladkého svalstva, ktorý je podšívkou reprodukčného traktu, zatiaľ čo testosterón, vylučovaný predovšetkým semenníkmi, podporuje rast kostrových svalov, podľa publikácie Arthan Vander, James Sherman a Dorothy Luciano.

Slezina

Bez dobre fungujúcej krvi by svaly mizli. Slezina čistí krv filtráciou odumretých, poškodených a zdeformovaných buniek podľa „Taber's Cyclopedic Medical Dictionary, devätnáste vydanie“.

Pečeň

Podľa údajov Neil Campbell, Jane Reece a Lawrence Mitchell vo svojej knihe „Biológia, Piate vydanie“ - pečeň môže udržiavať svaly zásobované energiou.

Obličky

Zdravé obličky udržiavajú acidobázickú rovnováhu v rozmedzí ideálnom pre metabolické reakcie, od ktorých závisí kontrakcia svalov, podľa Vander, Sherman a Luciano.

Mozog

Mozgová senzorimotorická kôra a mozgový kmeň prenášajú impulzy dvomi nervovými dráhami, ktoré udržiavajú zdravý svalový tonus, čo podľa Vander et al.