Avíza

Ako dlho zostáva doxycyklín hyklát vo vašom systéme?


Doxycyklín hyklát je antibiotikum, ktoré sa bežne nazýva Doryx a ktoré sa používa na liečbu mnohých bakteriálnych ochorení od pľúcnych infekcií po antrax. Neinhibovaný konzumáciou potravy prechádza do krvného obehu tráviacim systémom a je filtrovaný z tela pečeňou. Aj keď to nemá veľa vedľajších účinkov, u niektorých pacientov spôsobuje určité problémy.

Vlastnosti

Doxycyklín hyklát (spoločná obchodná značka Doryx) je človekom vyrobené širokospektrálne antibiotikum, ktoré pochádza z oxytetracyklínu. Liek sa predpisuje v dávkach od 50 mg na kapsulu do 200 mg na kapsulu. Pravidelné pokyny pre dávkovanie (jedna tableta dvakrát denne) naznačujú, že v tele trvá asi 12 hodín.

Použitie

Doxycyklín hyklát sa používa na celý rad bakteriálnych infekcií a môže sa použiť namiesto penicilínu v prípadoch, keď nie je možné penicilín zabrániť, napríklad pri alergiách. Môže sa používať ako profylaxia malárie (preventívne proti malárii) pre tých, ktorí cestujú do krajín, v ktorých je infekcia možná, predovšetkým pre cestujúcich, ktorí odídu na štyri mesiace alebo menej. Ukázalo sa tiež, že je účinný pri spomaľovaní progresie určitého kmeňa Anthrax.

Pohyb

Doxycyklín sa užíva vo forme kapsúl a vstrebáva sa do krvného riečišťa tráviacim systémom, čo mu umožňuje pohybovať sa v tele a bojovať proti bakteriálnym infekciám. Pečeň čistí liek z krvi a koncentruje ho v moči a stolica ho vylučuje z tela.

Dôležité informácie

Doryx nie je inhibovaný konzumáciou potravy, aj keď sa odporúča užívať plné poháriky vody, aby sa počas užívania liekov zabránilo podráždeniu hrdla a žalúdka. Aj keď má liek takmer 100-percentnú absorpciu do tela, závisí od absorpcie trávením a odfiltrovaním cez pečeň, takže problémy s ktorýmkoľvek systémom môžu spôsobovať problémy s liečbou. Iba lekár môže zistiť, či takéto problémy existujú, a podľa toho upraviť lieky.

Výstraha

Doryx nezaručuje ochranu proti malárii, ale iba pomáha predchádzať tejto chorobe. Mali by sa prijať pravidelné bezpečnostné opatrenia, aby sa zabránilo uštipnutiu komármi.

Prechádza placentou a ovplyvňuje plod, preto sa neodporúča tehotným ženám.

Liek môže spôsobiť precitlivenosť na slnečné svetlo a UV žiarenie. Dôsledne monitorujte čas strávený na slnku.