Avíza

Zoznam potravín s vysokým obsahom fytonutrientov

Zoznam potravín s vysokým obsahom fytonutrientovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Podľa webovej stránky univerzity vitamínov a bylín sú fytonutrienty organické zlúčeniny nachádzajúce sa v rastlinách a bylinách, ktoré majú ochranný účinok proti chorobám, ako je rakovina a srdcové choroby. Rastliny ako paradajky a brokolica sú bohatým zdrojom fytonutrientov. Jesť zeleninu surovú alebo mierne dusenú pomáha zaistiť živiny; nadmerné varenie týchto potravín môže zničiť životne dôležité enzýmy a fytonutrienty.

Hrozno

Hrozno sú chutné pochúťky, ktoré sú plné fytonutrientov. Hroznové semená sú tiež veľmi bohaté na fytonutrienty a omega-3 mastné kyseliny, vďaka čomu je toto jedlo vynikajúcou protizápalovou potravou. Omega-3 mastné kyseliny spolu s fytonutrientmi znižujú zápal, ktorý pomáha zachovať životnosť buniek. Hrozno vytvára vynikajúce občerstvenie a raňajky.

Mrkva

Podľa Vitamínskej a Herbovej univerzity má mrkva vysoký obsah fytonutrientov. Mrkva sa môže jesť surová, pridávať do šalátov alebo dusená a podávaná ako príloha. Toto jedlo má tiež vysoký obsah vitamínov C a A a minerálov. Mrkvu môžete tiež odšťaviť v odšťavovači s jablkami a inou zeleninou. Surová rastlinná šťava môže vášmu telu poskytnúť rýchle zvýšenie energie. Mrkva obsahuje malé množstvo cukru, ale kvalita živín je vysoká a cukor nezvyšuje hladinu glukózy (cukru) v krvi, keď sa konzumuje celý.

Jarabiny

Bobule majú vysoký obsah fytonutrientov. Jay Kordich, autor knihy The Juiceman's Power of Juicing, hovorí, že všetky bobule sú čističe krvi, čo znamená, že pomáhajú čistiť krv zbavením tela toxínov. Bobule znižujú zápal a pomáhajú predchádzať poškodeniu voľnými radikálmi. Voľné radikály sú nepárové molekuly, ktoré časom ničia bunky. Jesť hrsť sladkých bobúľ, ako sú čučoriedky a maliny, môže každý deň pomôcť posilniť a vyživiť vaše telo.

Olivový olej

Olivový olej je srdcový zdravý olej bohatý na fytonutrienty a ďalšie vitamíny a mastné kyseliny. Tento olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pri znižovaní zápalu. Olivový olej sa môže pridávať do šalátov alebo do pečených jedál, ako je losos alebo kuracie mäso. Ako doplnok výživy si môžete vziať jednu polievkovú lyžicu olivového oleja denne.

Cesnak

Podľa Dr. Williama Searsa, pediatra a autora niekoľkých kníh o výžive, fytonutrienty chránia telo a bojujú proti chorobám napadnutím karcinogénov. Karcinogény sú látky spôsobujúce rakovinu, ako sú dym, znečistenie a chemikálie. Cesnak je jednou z potravín na zozname potravín Phyto odporúčanom Dr. Searsom. Cesnak je tiež bohatý na ďalšie živiny, ako je vápnik a železo. Cesnak je silný, keď ho rozrezávate na polovicu, pretože rezanie cesnaku pôsobí na alicín v rámci rastliny, čo pomáha posilňovať imunitný systém. Cesnak je veľmi univerzálne jedlo, pretože sa môže pridať do niekoľkých jedál, ako sú kuracie mäso a cestoviny, aby sa zvýšila chuť a pridali výživové výhody.