Avíza

Čo môžete očakávať po chirurgickom zákroku na mozgu?

Čo môžete očakávať po chirurgickom zákroku na mozgu?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mozgová aneuryzma nastane, keď sa krvné cievy v mozgu začnú vydávať. Mnohé aneuryzmy mozgu nespôsobujú žiadne problémy, ale niekedy prasknú alebo vytečú. To môže ohrozovať život a spôsobiť poškodenie mozgu. Operácia mozgovej aneuryzmy spočíva v tom, že sa do žily zavedie klip, kde sa začína vydutie.

Roztrhané vs. neprerušené aneuryzmy

Ak dôjde k prasknutiu aneuryzmy, musí sa operácia vykonať okamžite a je nebezpečnejšia. Pacienti budú musieť zostať v nemocnici dlhšie. Ak sa chirurgický zákrok uskutoční pred prasknutím aneuryzmy, existuje menšie riziko a pacienti budú prepustení skôr.

Neurochirurgická jednotka intenzívnej starostlivosti

Pacienti zostávajú v zotavovacej miestnosti niekoľko hodín po chirurgickom zákroku a potom sú premiestnení na jednotku neurochirurgickej intenzívnej starostlivosti (NICU), kde budú starostlivo sledovaní. Pacienti s neprerušenou aneuryzmou zvyčajne zostávajú v NICU 24 až 48 hodín. Pacienti, ktorí mali prasknutú aneuryzmu, zostanú v NICU omnoho dlhšie.

Neurologické dno

Pacienti sú potom premiestnení na neurologické dno najmenej na jeden týždeň, možno oveľa dlhšie. Lekári vyhodnotia, koľko škôd bolo spôsobené aneuryzmou, a určia, či sú alebo nie sú potrebné rehabilitačné služby.

Rehabilitácia

U pacientov s neprerušenou aneuryzmou môže byť potrebná malá rehabilitácia. Avšak u pacientov s prasknutými aneuryzmami sa môže vyžadovať rehabilitácia v týždňoch alebo dokonca mesiacoch. Rehabilitácia môže zahŕňať fyzickú terapiu, pracovnú terapiu, rečovú terapiu a neuropsychologickú terapiu, ktorá sa snaží vylepšiť zručnosti, ako je pamäť a koncentrácia.

Prognóza

Niektorí pacienti sa úplne zotavujú, zatiaľ čo iní budú mať vždy určitý stupeň poškodenia. Prognóza sa líši v závislosti od toho, či sa aneuryzma praskla alebo do akej miery bola škoda spôsobená.