Avíza

Ako dlho na barle pre podvrtnutý členok?

Ako dlho na barle pre podvrtnutý členok?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Podľa Americkej akadémie ortopedických chirurgov každý deň vymkne členky asi 25 000 ľudí. Vyvrtnutia členkov sa vyskytujú, keď sú šľachy, ktoré stabilizujú členkový kĺb, natiahnuté príliš ďaleko, čo spôsobuje hyperextenziu, roztrhnutie alebo úplné oddelenie šľachy od kosti. Čas strávený na barle pri vymývaní členku závisí od závažnosti a typu podvrtnutia.

Základy podvrtnutia

Rôzne stupne poranenia členku sa líšia v závislosti od toho, ako ťažké je výron. Pri podvrtnutí stupňa 1 spôsobujú najmenej závažné z troch mikroskopických sĺz z väziva mierny opuch a citlivosť. Vyvrtnutie 2. stupňa zahŕňa rovnaké základné trhliny, iba ak sú väčšie, čo spôsobuje veľa bolesti a opuchu kĺbu; tieto môžu vyžadovať použitie bariel na udržanie váhy mimo chodidla. Vyvrtnutie 3. stupňa je najzávažnejšie a vyskytuje sa, keď sa celý ligament buď úplne roztrhne alebo sa trhne bez kostí; roztrhnutie tohto rozsahu si bude vyžadovať barle.

Keď sa členok vymkne, často sa s ním spája zvuk praskania spolu s pocitom trhania v kĺbe. Členok sa často stáva mäkkým a opuchnutým a na mieste podvrtnutia sa vytvoria pomliaždeniny (odkaz 2). Najčastejšou príčinou podvrtnutia je noha, ktorá sa dotýka krajiny v abnormálnom uhle, čo vedie k tomu, že jednotlivec namiesto päty váži kĺb; to spôsobuje, že členok sa „krúti“ a väzy sa napínajú a roztrhávajú (odkaz 3). Ak máte podozrenie na vyvrtnutie členku, mali by ste okamžite získať barle.

Prevencia zranení členkov je jednoduchá, ale nezaručuje absolútnu prevenciu zranení členkov. Cvičenia, ktoré zlepšujú pevnosť a pružnosť členku udržujú kĺbové končatiny a sú schopné lepšie zvládnuť náhly tlak (ref. 2). Keď už bol členok zranený, môžu sa použiť barle, aby sa zaistilo, že kĺb zostane stabilný a nehybný, čo mu umožní rýchlejšie sa uzdraviť a zabráni tak opätovnému výskytu zranenia.

Zotavenie zranenia členku

Čas na zotavenie zranení členku sa líši v závislosti od závažnosti, ale pri podvrtnutí 2. stupňa, ktoré si vyžaduje barle, bude zvyčajne trvať 5 až 10 týždňov, kým sa kĺb úplne uzdraví. Budete chcieť používať barle počas prvých 4 až 8 týždňov, dlhšie, ak Vám to odporučí lekár. Pri podvrtnutí 3. stupňa môže byť kĺb nepoužiteľný 3 až 6 mesiacov a pravdepodobne aj dlhšie, ak je zranenie vážne. Berle sa stávajú absolútne nevyhnutnými pre celý proces hojenia pre zranenie tejto závažnosti. Niekedy si úplná slza ligamentu bude vyžadovať chirurgický zákrok, a v tejto situácii môžete očakávať, že budete mať celý deň barle až do operácie a potom, kým lekár neukáže, že je bezpečné vyvíjať tlak na kĺb.