Avíza

Potraviny, ktoré znižujú kortizol

Potraviny, ktoré znižujú kortizol


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kortizol je hormón produkovaný nadobličkami a určený na reguláciu tela. V dnešnom svete chronického stresu môže tento „stresový hormón“ náhle zaplaviť telo príliš veľa na zdravé použitie. Veľké množstvo kortizolu pôsobí na systém na zvýšenie krvného tlaku a cukru v krvi a na zníženie hladiny imunitného systému na nebezpečnú úroveň, ak nie je kontrolovaná. Vykonanie niekoľkých jednoduchých zmien v strave môže znížiť stres a kontrolovať uvoľňovanie kortizolu.

Celé zrniečka

Nespracované celé zrná sú vynikajúcou metódou na vyrovnávanie príjmu potravy a na obmedzovanie uvoľňovania kortizolu v tele. Celé zrná obsahujú vlákninu a živiny, ktoré pomáhajú udržiavať hladinu krvného cukru v tele stabilnú; mali by sa považovať za základ zdravej výživy. Spracované a rafinované múky sú nielen menej výživné v porovnaní s bohatšími celými zrnami, sú to aj prázdne uhľohydráty, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi a spôsobujú zvýšenie kortizolu.

Bielkoviny a tuky

Spolu s celými zrnami je potrebný rovnaký podiel bielkovín na vyváženie systému a udržanie produkcie kortizolu na normálnych hladinách. Jesť mierne dávky bielkovín, ako sú vajcia, mäso, hydina a ryby, spomaľuje absorpciu uhľohydrátov, znižuje hladinu cukru a vyrovnáva kortizol v krvi. Nenasýtené tuky z olivového oleja alebo orechov tiež spomaľujú trávenie uhľohydrátov, pomáhajú telu cítiť sa naplno a pracovať s proteínmi na znižovaní produkcie kortizolu.

Zelenina

Konzumácia čerstvej zeleniny bohatej na živiny je ďalším pozitívnym krokom na zníženie kortizolu. Mnoho zeleniny, najmä zelená listová odroda, vyrovnáva hladinu cukru v krvi a reguluje rýchlosť metabolizmu. Pretože kortizol sa uvoľňuje v stresových okamihoch, keď je vysoká hladina cukru v krvi alebo sa metabolizmus prenáša na nadmerné množstvo uvoľňovaním adrenalínu, výhody zeleniny v potrave na potlačenie kortizolu sú jasné.

Snacks

Preskočenie jedla nie je nikdy dobrý nápad. Okrem toho, že dochádza k zníženiu metabolizmu v tele, zvyšujú sa aj hladiny kortizolu, keď sa nič neje do piatich hodín od posledného jedla alebo desiatu. Zdravé desiaty, ako sú cereálie, hrozienka, mandle alebo sušené brusnice, sú dobré na to, aby ste sa vyhli chuti na sladkosti a znižovaniu kortizolu.

Záver

Určité množstvo kortizolu je pre organizmus nevyhnutné, ale správne riadenie diéty ho reguluje a zabráni mu prudko sa pohybovať mimo kontroly. Kortizol bude jesť správne druhy a množstvá určitých potravín a bude nútený vrátiť sa k pôvodnej funkcii zmierňovania tela.